Бойсунда водород сулфид сизиб чиқиши давом этди, 4 киши ҳалок бўлди
Сурхондарё вилоятидаги «Мустақилликнинг 25 йиллиги» конидаги қудуқда яна водород сулфид сизиб чиқа бошлади. Тўрт киши ҳалок бўлди, камида беш киши жароҳатланди. Ваколатли органлар, шунингдек, Eriell компанияси воқеа ҳақида лом-мим демаяпти.
17 сентябрь куни Сурхондарё вилоятидаги «Мустақилликнинг 25 йиллиги» (М-25) конида водород сулфиднинг сизиб чиқиши қайта тикланди. Бу ҳақда «Взгляд.uz»га пудратчи компаниядаги манба маълум қилди.
Маълум қилинишича, маҳаллий гуруҳларда одамлардан ҳеч нарса ёзмаслик ва гапирмаслик сўралмоқда. Бу ҳақда журналист Шуҳрат Латипов ҳам ёзганди. Ҳозирда тўрт киши ҳалок бўлгани, камида беш киши жароҳатлангани тасдиқланган.
Эслатиб ўтамиз, биринчи сирқиш 1 сентябрь куни коннинг 604-қудуғида бурғилаш ишлари пайтида содир бўлган. Президент топшириғи билан 2 сентябрь куни махсус штаб ташкил этилди.
15 сентябрь куни сизиб чиқиш тўхтатилди. Қудуқ герметизация қилинди ва ўчирилди, жараёнга АҚШ ва Россиядан экспертлар жалб қилинди.
Eriell таъкидлашича, «оқибатларни бартараф этиш жараёни давомида аҳоли учун ҳеч қандай таҳдид бўлмаган». Аввалроқ маҳаллий аҳоли эвакуация қилингани хабар қилинганди.
Эвакуация қилинганлар ва маҳаллий аҳоли соғлиғининг ёмонлашувидан шикоят қилиб, уларнинг муаммолари билан ҳеч ким қизиқмаётганини, раҳбарлардан ҳеч бири расмий ва ишончли маълумот бермаётганини айтишган.

17 сентября на месторождении «25 лет Независимости» (М-25) в Сурхандарьинской области возобновилась утечка сероводорода. Об этом «Взгляд.uz» сообщил источник в компании-подрядчике.
Сообщается, что в местных группах людей просят ничего не писать и не говорить. Об этом также писал журналист Шухрат Латипов. В настоящее время подтверждена гибель четырёх человек, минимум пять пострадали.
Напомним, первая утечка произошла 1 сентября во время буровых работ на 604-й скважине месторождения. По поручению президента 2 сентября был создан специальный штаб.
15 сентября утечку остановили. Скважину загерметизировали и заглушили, к процессу привлекались эксперты из США и России.
В Eriell отмечали, что «на протяжении всего процесса ликвидации последствий угрозы для населения не существовало». Ранее сообщалось об эвакуации местных жителей.
Эвакуированные и местные жители жаловались на ухудшение здоровья и заявляли, что их проблемами никто не интересуется, никто из руководителей не даёт официальную и достоверную информацию.