HBO биткоин яратувчиси Сатоси Накамотонинг шахсини ошкор қилишга ваъда берди
Американинг HBO телеканали янги ҳужжатли фильмда Сатоси Накамото тахаллуси остида яширинган Bitcoin яратувчисининг ҳақиқий шахсини ошкор қилмоқчи. «Money Electric: The Bitcoin Mystery» филми 8 октябрга мўлжалланган.
ҲБО телеканалининг янги ҳужжатли фильми Сатоши Накамото тахаллуси остида яширинган биткоин яратувчисининг ҳақиқий шахсини очиб беради. Бу ҳақда Politico хабар бермоқда.
Ҳужжатли фильм 9 октябрь куни эфирга узатилади. Унинг режиссёри Каллен Хобек, QAnon фитна назарияси муаллифларини фош қилган «Савол: Бўрон бўлсин!» сериали муаллифи. Ушбу иш учун Хобек Эмми мукофотига номзод бўлди.
Politico таъкидлаганидек, агар Накамото текшируви натижалари кенг кўламда маъқулланса, бу глобал молиявий бозорлар орқали шок тўлқинларини юбориши ва ҳатто АҚШ президентлик сайловларига таъсир қилиши мумкин, чунки Доналд Трумп Битcоин ишқибозларини қўллаб-қувватламоқда.
Ҳужжатли фильмнинг чиқиши яқинлашар экан, «Сатоши даври» (Накамото интернет форумларида фаол бўлган 2009 йилдан 2011 йилгача бўлган даврга берилган ном) бир нечта йирик крипто ҳамёнлари 2009 йилдан бери биринчи марта фаоллашди.
Bitcoin Magazine маълумотларига кўра, сўнгги икки ҳафта ичида ушбу ҳамёнлардан тахминан 250 биткоин (ҳозирги курс бўйича 15 миллион доллардан ортиқ) олиб ташланган. Бу ҳамёнлар Сатошининг дастлабки шерикларига тегишли эди.
Биткоин 2009 йил бошида ишга туширилган ва ҳозирда энг катта бозор капиталлашуви 1,2 триллион доллардан ошган криптовалюта ҳисобланади. Тўлов тизими протоколини яратган ва биринчи транзакцияни амалга оширган шахс (ёки одамлар гуруҳи) ўзини Сатоши Накамото номи билан Интернетда тақдим этди. 2011 йилда бу одам жамоат майдонидан ғойиб бўлди ва бошқа ҳеч қачон кўринмади.
Унинг шахсини аниқлашга бир неча бор уринишлар бўлган. 2014 йил Newsweek журналисти Леа МакГрат Гудман Битcоин-нинг яратувчиси Дориан Прентиcе Сатоши Накамото исмли япон-америкалик эканлигини айтди. Бироқ, унинг ўзи битcоинс билан ҳеч қандай алоқаси йўқлигини айтди, чунки крипто ҳамжамиятининг аъзолари ҳам Гудманнинг терговига ишонч ҳосил қилмаганлар;
Сатоши билан боғлиқ бўлган бошқа гумондорлар орасида марҳум дастурий таъминот муҳандиси Хел Финни, компьютер олими Ник Сзабо, Hascash ихтирочиси Адам Баcк ва криптограф Крейг Стивен Райт (ўзини Накамото деб даъво қилган) бор.

В новом документальном фильме HBO собираются раскрыть настоящую личность создателя Bitcoin, который скрывается под псевдонимом Сатоси Накамото. Об этом сообщает Politico.
Документалка выйдет в эфир 9 октября. Ее режиссер — Каллен Хобак, автор сериала «Q: Да грянет буря!», который разоблачил авторов теории заговора QAnon. За эту работу Хобак получил номинацию на премию «Эмми».
Как отмечает Politico, если выводы расследования о Накамото будут широко признаны, это может вызвать шок на мировых финансовых рынках и даже повлиять на выборы президента США, поскольку Дональд Трамп заручился поддержкой энтузиастов биткоина.
По мере приближения выхода документального фильма впервые с 2009 года активизировались несколько крупных криптокошельков из «эры Сатоси» (так называют период с 2009 по 2011 год, когда Накамото был активен на интернет-форумах).
По данным Bitcoin Magazine, за последние две недели с этих кошельков вывели примерно 250 биткоинов (более 15 млн долларов по текущему курсу). Эти кошельки, по всей видимости, принадлежали первым соратникам Сатоси.
Биткоин был запущен в начале 2009 года, теперь это криптовалюта с самой большой рыночной капитализацией — свыше 1,2 трлн долларов. Человек (или группа людей), создавший протокол платежной системы и совершивший первую транзакцию, представлялся в интернете под именем Сатоси Накамото. В 2011 году этот человек исчез из публичного пространства и больше никогда не объявлялся.
Было несколько попыток раскрыть его личность. В 2014 году журналистка Newsweek Лиа МакГрат Гудман заявила, что создатель биткоина — американец японского происхождения с полным именем Дориан Прентис Сатоси Накамото. Однако сам он сказал, что никакого отношения к биткоинам не имеет, членов криптосообщества тоже не убедило расследование Гудман.
Среди других подозреваемых в причастности к личности Сатоси — покойный инженер-программист Хэл Финни, компьютерный ученый Ник Сабо, изобретатель Hashcash Адам Бэк и криптограф Крейг Стивен Райт (который сам заявил, что он — Накамото).