Самарқанд аэропортида «Tourist map» пайдо бўлади: бу нима?
2025 йил якунига қадар Самарқанд аэропортида «Tourist map» интерактив портали синов тариқасида ишга туширилади. Рақамли технологиялар вазирлиги ва Транспорт вазирлиги амалга ошириш учун масъул этиб белгиланди.
Фото: Uzbektourism.uz
2025 йил 1 октабрдан бошлаб Самарқанд халқаро аэропортида «Туристик харита» интерактив портали тест режимида ишлайди. Ушбу портал маҳаллий аҳоли ва сайёҳларнинг ички туризм инфратузилмасини ривожлантиришдан хабардорлигини ошириш мақсадида яратилган.
Портал қуйидаги техник имкониятларни тақдим этади:
аэропортлар, темир йўл ва автовокзаллар, тарихий, маданий ва кўнгилочар масканлар, умумий овқатланиш корхоналари, шунингдек уларга борадиган йўналишлар тўғрисида маълумотларни тақдим этиш;
аҳоли ва туристларнинг давомийлиги ва қизиқишларидан келиб чиқиб, саёҳат режасини тузинг ва уни матрицали штрих-код (QR код) ёрдамида мобил қурилмага ўтказиш имкониятини яратинг;
сайёҳлар оқими кўп бўлган мамлакатлар тилларида маълумотларни тақдим этиш ва тегишли ҳудуд харитасини кўрсатиш.
Рақамли технологиялар вазирлиги бир ой муддатда аэропортлар, вокзаллар ва назорат-ўтказиш пунктларида мобил операторлардан бепул фаол туристик СИМ-карталарни тақдим этиш бўйича тажриба ўтказади.
Туризм қўмитаси Рақамли технологиялар вазирлиги ва Транспорт вазирлиги билан биргаликда: 2025 йил 1 октабрга қадар:
• «Туризм харитаси» интерактив порталини яратишни якунлаш ва Самарқанд халқаро аэропортида интерактив портал жиҳозларини жойлаштиришни таъминлаш;
• «Туристик харита» интерактив портали жиҳозлари атрофида бепул Wи-Фи зоналарини яратиш;
• «Туристик харитаси» интерактив порталининг мобил иловасини ишга тушириш.
«Туризм харитаси» интерактив портали ва унинг мобил иловасини ишлаб чиқиш ва ишга тушириш, шунингдек, ушбу порталнинг функционал имкониятларини янада кенгайтириш, уларга техник хизмат кўрсатиш, харид қилиш, сақлаш ва таъмирлаш Туризмни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан амалга оширилади. ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар.
Эксперимент натижаларига кўра Туризм қўмитаси иқтисодий, молиявий ва туризм таҳлилини ўтказади ҳамда унинг асосида «Туризм харитаси» интерактив порталини аэропортларда жорий этиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига асослантирилган таклифлар киритади; 2026 йил 1 сентябрга қадар сайёҳлар оқими юқори бўлган республиканинг бошқа ҳудудларидаги темир йўл вокзаллари ва автовокзаллари.
Сайёҳлар учун саёҳатни имкон қадар қулай қилиш, шунингдек, транспорт логистикаси ва бизнес жараёнларини рақамлаштириш мақсадида 2024 йил охиригача қуйидаги чора-тадбирлар амалга оширилади:
• Транспорт вазирлиги Туризм қўмитаси билан биргаликда мамлакатимиз аэропортлари ва вокзалларида маҳаллий ва хорижий автотранспорт воситаларини ижарага берувчи компаниялар (Hertz, Avis, Stixt каби) фаолияти учун қулай шарт-шароитлар яратиш чораларини кўради.
• Туризм қўмитаси Рақамли технологиялар вазирлиги билан биргаликда Apple ва Google'нинг халқаро хариталарида тақдим этиладиган ҳудудлардаги сайёҳлик йўналишлари ва объектлари рўйхатини шакллантиради, шунингдек, реэстр ҳам мунтазам янгиланиб борилади.

С 1 октября 2025 года в международном аэропорту города Самарканда в тестовом режиме будет функционировать интерактивный портал «Tourist map». Этот портал создан с целью повышения осведомленности местного населения и туристов о развитии инфраструктуры внутреннего туризма.
Портал предлагает следующие технические возможности:
• предоставлять информацию об аэропортах, железнодорожных и автовокзалах, исторических, культурных и развлекательных местах, пунктах общепита, а также маршрутах до них;
• исходя из продолжительности и заинтересованности жителей и туристов составить план путешествия и создать возможность перенести его на мобильное устройство посредством матричного штрих-кода (QR-кода);
• предоставление информации на языках стран с большим потоком туристов и показ карты соответствующей местности.
В течение месяца Министерство цифровых технологий будет проводить эксперимент по бесплатному предоставлению активных туристических SIM-карт от мобильных операторов в аэропортах, на железнодорожных вокзалах и пунктах пропуска.
Комитету по туризму совместно с Министерством цифровых технологий и Министерством транспорта до 1 октября 2025 года поручено:
• Завершить создание интерактивного портала «Tourist map» и обеспечение размещения оборудования интерактивного портала в международном аэропорту города Самарканда;
• Создать зоны бесплатного Wi-Fi вокруг оборудования интерактивного портала «Tourist map»;
• Запустить мобильное приложение интерактивного портала «Tourist map».
Разработка и запуск интерактивного портала «Tourist map» и его мобильного приложения, а также дальнейшее расширение функциональных возможностей, техническое обслуживание, закупка, хранение и ремонт оборудования этого портала будут осуществляться за счет средств Фонда поддержки туризма и других источников, не запрещенных законодательством.
По итогам эксперимента Комитет по туризму проведет экономический, финансовый и туристический анализ и на его основе представит обоснованные предложения Кабинету Министров о внедрении интерактивного портала «Tourist map» в аэропортах, железнодорожных вокзалах и автобусных станциях других регионов страны с высоким туристическим потоком до 1 сентября 2026 года.
Чтобы сделать путешествие для туристов максимально комфортным, а также для цифровизации транспортной логистики и бизнес-процессов, в период до конца 2024 года будут реализованы следующие меры:
• Министерство транспорта совместно с Комитетом по туризму примет меры для создания удобных условий для деятельности местных и зарубежных компаний по аренде автотранспортных средств (таких как Hertz, Avis, Sixt) в аэропортах и на железнодорожных вокзалах страны.
• Комитет по туризму совместно с Министерством цифровых технологий сформирует список туристических направлений и объектов в регионах, который будет представлен на международных картах Apple и Google, а также будет обеспечено регулярное обновление реестра.