InfinBank чалғитувчи реклама учун жаримага тортилди
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси «Invest Finans Bank»ка нисбатан иш қўзғатди. Қайд этилишича, банкнинг кредит хизматлари бўйича реклама маълумотлари истеъмолчиларни чалғитган.
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси истеъмолчиларга кредит шартлари ҳақида нотўғри маълумот бергани учун «Invest Finans Bank»ка жарима солди, деб хабар қилди қўмита матбуот хизмати.
Банк Тошкентнинг турли туманларидаги LED экранларда «50 000 000 сўм кафилсиз, 50 кун фоизсиз, 5 йилга дам олиш, таъмирлаш, асбоб-ускуналар учун» матни билан реклама жойлаштирди.
Бироқ банкнинг расмий веб-сайтини ўрганиш натижаларига кўра, бундай шартлар фақат Инфин блаcк кредит картасига татбиқ этилиши маълум бўлди, унга кўра йиллик 23,99 фоиз ставкаси билан 60 ойгача бўлган муддатга 50 миллион сўмгача бўлган сумма мавжуд.
Қўшимча равишда нақд пул ечиб олиш учун комиссия 2%, картадан картага ўтказиш учун — 1%, фоиз ставкаси эса йиллик 25,55% дан 54,75% гача ўзгариб туради. Бу шартлар ташқи рекламада кўрсатилмаган.
«Реклама тўғрисида»ги ва «Истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги қонунлар бузилганлиги сабабли қўмита томонидан иш қўзғатилиб, банкка жарима солинди ҳамда аниқланган қоидабузарликларни бартараф этиш ва келгусида уларнинг такрорланишининг олдини олиш бўйича кўрсатма берилди.

InfinBank оштрафован за вводящую в заблуждение рекламу
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей возбудил дело в отношении Invest Finans Bank. В ведомстве отметили, что рекламная информация по кредитным услугам банка вводила потребителей в заблуждение.
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей наложил штраф на Invest Finance Bank за предоставление потребителям некорректной информации о кредитных условиях, сообщила пресс-служба комитета.
Банк разместил рекламу на LED экранах в различных районах Ташкента с текстом: «50 000 000 сумов без поручителей, 50 дней без процентов, на 5 лет, для отдыха, на ремонт, на оборудование».
Однако, по результатам изучения официального сайта банка выяснилось, что подобные условия распространяются только на кредитную карту Infin black, по которой доступна сумма до 50 миллионов сумов на срок до 60 месяцев с годовой процентной ставкой 23,99%.
Дополнительно комиссия за снятие наличных составляет 2%, за перевод с карты на карту — 1%, а процентная ставка варьируется от 25,55% до 54,75% годовых. Эти условия в наружной рекламе указаны не были.
В связи с нарушением законов «О рекламе» и «О защите прав потребителей» Комитет возбудил дело и наложил на банк штраф, а также выдал предписание устранить выявленные нарушения и предотвратить их повторение в будущем.