ДХХ Кўкдала тумани ҳокими ўринбосарини пора олаётган вақтида қўлга олди
ДХХ ходимлари пора олаётганликда гумонланиб, муқаддам талон-торож жинояти учун судланган Кўкдала тумани ҳокимининг ўринбосарини қўлга олди. Бундан ташқари, ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари томонидан муқаддам судланган Андижон вилояти транспорт бошқармаси вазифасини бажарувчи ҳам қўлга олинди.
Давлат хавфсизлик хизмати ва Ўзбекистон Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари томонидан ҳоким ўринбосари ва транспорт бошқармаси бошлиғи қўлга олинди, деб хабар қилди Давлат хавфсизлик хизмати матбуот хизмати.
Қашқадарё вилояти Кўкдала тумани ҳокими ўринбосари «Ҳар бир оила — тадбиркор» дастури доирасида плёнка маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи хусусий корхонани маҳаллий фермерларга плёнка етказиб берувчи қилиб белгилаш эвазига 5 минг доллар талаб қилган.
у сўралган пул маблағи ҳисобидан 15 млн. сўм олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди. Терговга қадар текширув давомида ҳоким ўринбосари аввал 10 млн сўм олгани ҳам маълум бўлди.
У муқаддам Жиноят Кодексининг 167-моддаси (ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш) билан судланган.
Ҳуқуқ-тартибот идоралари Андижонда йўловчи ташиш билан шуғулланувчи компания раҳбарини ҳам қўлга олди.
У фуқарога юқори мартабали танишлари орқали унинг номига ширкат ташкил этиб, Эски шаҳар–Олтинкўл йўналиши бўйича йўловчи ташиш бўйича пуллик хизмат кўрсатиш бўйича тендерда ғолиб бўлишни ваъда қилган.
Бунинг учун у 7500 АҚШ доллари талаб қилган ва бу пулни олаётган вақтда қўлга олинган.
Ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари томонидан ўтказилган терговга қадар текширув чоғида ушбу ишга Андижон вилояти транспорт бошқармаси бошлиғи вазифасини бажарувчининг алоқадорлиги аниқланиб, қўлга олинди. Қайд этилишича, у аввал ҳам судланган.

СГБ задержала ранее судимого замхокима Кукдалинского района при получении взятки
СГБ по подозрению в получении взятки задержала замхокима Кукдалинского района, который ранее уже был осуждён за хищение. Кроме того, правоохранители задержали врио Управления транспорта Андижанской области, который ранее также был судим.
Сотрудники Службы государственной безопасности и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана задержали заместителя хокима и руководителя транспортного управления, сообщила пресс-служба СГБ.
Заместитель хокима Кукдалинского района Кашкадарьинской области потребовал 5000 долларов в обмен на назначение частного предприятия, которое занимается производством плёночной продукции, поставщиком плёнки местным дехканам в рамках программы «Каждая семья — предприниматель».
Его задержали при получении 15 млн сумов из запрошенной суммы. В ходе доследственной проверки выяснилось, что ранее он уже получил 10 млн сумов за свою помощь.
СГБ отмечается, что он ранее уже был судим по статье 167 Уголовного кодекса (хищение путём присвоения или растраты).
Правоохранительные органы также задержали руководителя компании, занимающегося пассажирскими перевозками в Андижане.
Он пообещал гражданину через своих высокопоставленных знакомых учредить на его имя компанию и заполучить победу в тендере на оказание платных услуг по перевозке пассажиров по маршруту «Эски шахар — Алтынкуль».
За это он предположительно потребовал 7500 долларов и был задержан при получении этой суммы.
Правоохранители в ходе доследственной проверки выявили, что временно исполняющий обязанности начальника Управления транспорта Андижанской области связан с этим делом, и задержали его. Отмечается, что он также ранее был судим.