Бирлашган Араб Амирликлари : футболчиларидан бири Ўзбекистонга қарши ўйнай олмайди, чунки у қўлга олиниши мумкин
Бразилиянинг «Ал-Васл» клуби ва БАА терма жамоаси футболчиси Фабио Де Лима ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан қўлга олиниши мумкинлиги сабабли Ўзбекистонга келмаяпти. 2013 йилда у Ўзбекистон паспортини олган, бироқ кейинчалик унинг қалбаки экани маълум бўлган.
Фабио Де Лима (справа) Фото: 360sport.com
Футбол бўйича 2026 йилги жаҳон чемпионати саралаш босқичи доирасида Ўзбекистон терма жамоаси Бирлашган Араб Амирликлари терма жамоаси билан ўйин ўтказади.
Championat.asia хабарига кўра, БАА терма жамоаси таркибида тўрт нафар футболчи бўлмайди. Улар орасида 2013 йилда Ўзбекистон фуқаролигини олган ва БАА чемпионатида Осиё легиони сифатида рўйхатдан ўтган Фабио Де Лима ҳам бор. Бироқ унга берилган паспорт аслида бошқа шахсга тегишли экани маълум бўлди.
Шу сабабли Фабио ўйинда қатнаша олмайди. Илгари «Насаф» «Ал-Васл» билан ОФК Чемпионлар лигасида ўйнаган, бироқ Де Лима ўйинга қўйилмаган эди. Шунингдек, у «Ал-Васл»нинг «Пахтакор»га қарши ўйинида иштирок этмаган. У 15 октябрь куни БАА терма жамоасининг ўйинини ҳам кузатади.
Ҳолатга футбол эксперти Алишер Никимбаев ҳам муносабат билдирди.
«Мен унинг Ўзбекистонга келиши учун ҳеч қандай қонуний тўсиқларни кўрмаяпман. Унга қарши жиноий иш қўзғатишмаган бўлса керак. Шунингдек, бундай қоидабузарликлар бўйича даъво муддати қанчалигини текшириш керак. Шуни унутмаслик керакки, Фабио Ўзбекистон фуқароси сифатида ҳеч қачон ўз "паспорти"ни кўрмаган ва табиийки, ундан ҳеч қаерда фойдаланмаган. Бу қалбаки ҳужжат фақат Амирликлар чемпионатида иштирок этиш учун керак эди. Нега келмаяпти? Афтидан, у ҳали ҳам иш очиқлигидан қўрқади ва таваккал қилишни истамайди. Унинг БАА фуқароси паспортига келсак, у ерда ҳаммаси қонуний», - дейди эксперт.

В рамках отборочного этапа чемпионата мира по футболу 2026 года сборная Узбекистана проведёт матч с командой Объединённых Арабских Эмиратов.
Как сообщает Championat.asia, в составе сборной ОАЭ не будет четырёх игроков. Среди них Фабио Де Лима, который получил гражданство Узбекистана в 2013 году и был зарегистрирован в качестве легионера Азии на чемпионате ОАЭ. Однако выяснилось, что паспорт, выданный ему, на самом деле принадлежал другому человеку.
Поэтому Фабио не сможет принять участие в матче. Ранее «Насаф» играл с «Аль-Васл» в Лиге Чемпионов АФК, но Де Лима не был заявлен на игру. Также он не участвовал в матче «Аль-Васл» против «Пахтакора». Он также будет наблюдать за игрой сборной Узбекистана из ОАЭ 15 октября.
Ситуацию прокомментировал и футбольный эксперт Алишер Никимбаев.
«Я не вижу никаких юридических препятствий для его приезда в Узбекистан. Вряд ли против него завели уголовное дело. Также следует проверить, какой срок исковой давности по таким нарушениям. Не стоит забывать, что Фабио, будучи гражданином Узбекистана, никогда не видел своего «паспорта» и, естественно, нигде им не пользовался. Этот поддельный документ был нужен только для участия в чемпионате Эмиратов. Почему он не приходит? Похоже, он боится, что дело все еще открыто, и не хочет рисковать. Что касается его паспорта гражданина ОАЭ, то там все законно», — говорит эксперт.