Президент шарофати билан 2023 ва 2024 йил бошида спортчиларимиз 1100 та медални қўлга киритди, — деди Ўзбекистон спорт вазири
Тошкентда «Баркамол ва соғлом авлод — Янги Ўзбекистон келажаги пойдевори» мавзусида халқаро давра суҳбати бўлиб ўтди. Ўзбекистон Республикаси спорт вазири Адҳам Икромов форумда сўзга чиқиб, Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан амалга оширилган саъй-ҳаракатлар туфайли спорт соҳасида салмоқли ютуқларга эришилганини таъкидлади.
2024 йил 17 октябрь куни Тошкент шаҳридаги «Ренессанс Холл» мажмуасида Халқаро ҳамкорлик ташаббуслари ҳафталиги доирасида «Баркамол ва соғлом авлод — Янги Ўзбекистон келажаги пойдевори» мавзусида халқаро давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда 300 дан ортиқ хорижий ҳамкорлар, жумладан, экспертлар, халқаро ва минтақавий ташкилотлар, шунингдек, фуқаролик жамияти институтлари иштирок этди. Давра суҳбатида ёшларни спортга фаол жалб этиш ва янги Ўзбекистонда соғлом турмуш тарзини шакллантиришга қаратилган долзарб масалалар ва стратегик вазифалар муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси спорт вазири Адҳам Икромов форумда сўзга чиқиб, Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан амалга оширилган саъй-ҳаракатлар туфайли спорт соҳасида салмоқли ютуқларга эришилганини таъкидлади. Хусусан, 2023 йил ва 2024 йил бошида ўзбекистонлик спортчилар нуфузли жаҳон мусобақаларида 357 та олтин, 252 та кумуш ва 491 та бронза медалларини қўлга киритган.
Ўзбекистонлик спортчилар 2024 йилда Парижда бўлиб ўтадиган ёзги Олимпия ва Паралимпия ўйинларида ҳам юқори натижаларни кўрсатиб, 189 мамлакат орасида учинчи ўринни эгаллади. Бундан ташқари, Будапештда ўтказилган Бутунжаҳон шахмат олимпиадасида икки нафар шахматчимиз олтин ва кумуш медални қўлга киритди.
Адҳам Икромов спорт ютуқлари давлатнинг тараққиёти ва инсон капиталининг ривожланиш даражасидан далолат беришини таъкидлади. Ўзбекистонда Давлат жисмоний тарбия ва спорт университети, Жисмоний тарбия ва спорт илмий-тадқиқот институти, 254 та спорт мактаби ва 56 та ихтисослаштирилган спорт мактабини ўз ичига олган спортчиларни касбий тайёрлаш тизими яратилган.
Особое внимание уделяется развитию массового спорта среди молодежи. За последние 9 месяцев 2024 года через систему массовых спортивных соревнований было охвачено 9 миллионов 200 тысяч молодых людей в возрасте от 7 до 30 лет. В 13 видах спорта зарегистрировались 6,5 миллиона юношей и девушек, из которых 5,5 миллиона приняли участие в соревнованиях.Ёшлар ўртасида оммавий спортни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. 2024 йилнинг 9 ойи давомида 7 ёшдан 30 ёшгача бўлган 9 миллион 200 минг нафар ёшлар оммавий спорт мусобақалари тизими орқали қамраб олинди. Спортнинг 13 тури бўйича 6,5 миллион нафар ўғил-қиз рўйхатдан ўтган бўлиб, шундан 5,5 миллиони мусобақаларда иштирок этди.
Сўнгги уч йилда Ўзбекистонда 1369 та спорт майдончаси қурилиб, фойдаланишга топширилгани соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишга хизмат қилмоқда. Энг иқтидорли ёш спортчилар спорт билан шуғулланишни давом эттириш учун спорт мактабларига йўналтирилмоқда, 2025 йилда Тошкент шаҳрида ёшлар ўртасида III Осиё ва V Параосиё ўйинларини ўтказиш режалаштирилган.
Ушбу кенг кўламли тадбирлар арафасида Тошкент шаҳрида қарийб 100 гектар майдонда Олимпия шаҳарчаси барпо этилмоқда. Ушбу тадбир спорт инфратузилмасини ривожлантириш ва спорт соҳасида халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашда муҳим қадам бўлади.

17 октября 2024 года в Ташкенте, в комплексе «Ренессанс Холл», состоялся международный круглый стол на тему «Совершенное и здоровое поколение – основа будущего Нового Узбекистана», организованный в рамках Недели инициатив международного сотрудничества.
Мероприятие собрало более 300 зарубежных партнеров, включая экспертов, международные и региональные организации, а также институты гражданского общества. В ходе круглого стола были обсуждены текущие вопросы и стратегические задачи, направленные на активное привлечение молодежи к спорту и формирование здорового образа жизни в новом Узбекистане.
Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов выступил на форуме и отметил, что благодаря усилиям, предпринятым по инициативе президента Шавката Мирзиёева, удалось достичь значительных успехов в спортивной сфере. В частности, за 2023 год и начало 2024-го узбекские спортсмены завоевали 357 золотых, 252 серебряных и 491 бронзовую медали на престижных мировых соревнованиях.
Узбекские спортсмены также продемонстрировали высокие результаты на летних Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже в 2024 году, заняв третье место среди 189 стран. Кроме того, двое наших шахматистов завоевали золотую и серебряную медали на Всемирной шахматной олимпиаде в Будапеште.
Адхам Икрамов подчеркнул, что спортивные достижения свидетельствуют о прогрессе государства и уровне развития человеческого капитала. В Узбекистане создана система профессиональной подготовки спортсменов, включающая Государственный университет физического воспитания и спорта, Научно-исследовательский институт физического воспитания и спорта, 254 спортивные школы и 56 специализированных спортивных школ.
Особое внимание уделяется развитию массового спорта среди молодежи. За последние 9 месяцев 2024 года через систему массовых спортивных соревнований было охвачено 9 миллионов 200 тысяч молодых людей в возрасте от 7 до 30 лет. В 13 видах спорта зарегистрировались 6,5 миллиона юношей и девушек, из которых 5,5 миллиона приняли участие в соревнованиях.
За последние три года в Узбекистане было построено и введено в эксплуатацию 1369 спортивных площадок, что способствует популяризации здорового образа жизни. Наиболее талантливые юные спортсмены направляются в спортивные школы для продолжения занятий спортом, а в 2025 году в Ташкенте планируется проведение III Азиатских и V Параазиатских игр среди молодежи.
В преддверии этих масштабных мероприятий в Ташкенте строится олимпийский городок на площади почти 100 гектаров. Это событие станет важным шагом в развитии спортивной инфраструктуры и укреплении международного сотрудничества в сфере спорта.