Ўзбекистон Профессионал футбол лигаси (ПФЛ) 19 октябрь куни бўлиб ўтган Суперлига 21-турининг «Локомотив» ва «Бунёдкор» (2:3) ўртасидаги учрашувининг иккинчи тайми кечиктирилиши муносабати билан расмий баёнот берди.
Маълум бўлишича, Тошкент вилоятидаги «Дўстлик» стадионида ПФЛ комиссари Қудрат Мадраимов ва ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари ўртасида жанжал келиб чиққан, натижада комиссар ушланиб, ИИБ бўлимига олиб кетилган.
Лига хабарига кўра, «Бунёдкор» клубининг расмий вакили ва ИИВ ходими ўртасида низо келиб чиққан. Учрашув расмийларининг автомобиллари ва VAR-машиналарини туман ички ишлар бўлими бошлиғининг оғзаки кўрсатмаси билан стадион автотураргоҳидан эвакуатор билан олиб чиқиб кетмоқчи бўлишган. Шундан сўнг лига комиссари бундай шароитда ўйин давом эта олмаслигини тушунтиришга ҳаракат қилган, бироқ унинг телефони олиб қўйилган ва у ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимининг қонуний талабларини бажармаганлиги баҳонасида стадиондан олиб ташланган.
Кейинроқ комиссарни қўйиб юборишди ва у стадионга қайтди. Бу вақтда ҳакамлар иккинчи таймга чиқишмади.
«Энди лига комиссарнинг аризаси асосида текширув ўтказади. Шунингдек, «Дўстлик» стадиони, «Локомотив» ва «Бунёдкор» клублари мутасаддилари бу борада ўз позицияларини билдирадилар. Шундан сўнг лига юқори турувчи ташкилотга мурожаат қилиб, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларининг ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо беришни сўрайди»,- дейилади ПФЛ расмий баёнотида.
Ушбу ўйиннинг иккинчи тайми 30 дақиқалик танаффус билан бошланди, шу сабабли «Металлург» - «Андижон» ўйини ҳам ярим соатга сурилди.

Профессиональная футбольная лига Узбекистана (ПФЛ) сделала официальное заявление по поводу задержки второго тайма матча 21-го тура Суперлиги между «Локомотивом» и «Бунёдкором» (2:3), который состоялся 19 октября.
Оказалось, что на стадионе «Дустлик» в Ташобласти возник конфликт между комиссаром ПФЛ Кудратом Мадраимовым и сотрудниками правоохранительных органов, в результате чего комиссар был задержан и доставлен в отделение ОВД.
По информации лиги, между официальным представителем клуба «Бунёдкор» и сотрудником МВД возник спор. Автомобили официальных лиц матча и VAR-машины хотели вывезти с парковки стадиона с эвакуатором по устному указанию начальника районного отдела внутренних дел. После этого комиссар лиги попытался объяснить, что в таких условиях матч продолжаться не может, но его телефон был изъят, и он был выведен со стадиона под предлогом невыполнения законных требований сотрудника правоохранительных органов.
Позднее комиссара выпустили и он вернулся на стадион. В это время судьи не выходили на второй тайм.
«Теперь лига проведет расследование на основании заявления комиссара. Также стадион «Дустлик», официальные лица клубов «Локомотив» и «Бунёдкор» представят свои позиции по этому вопросу. После этого лига обратится в вышестоящую организацию с просьбой дать правовую оценку действиям сотрудников правоохранительных органов», — говорится в официальном заявлении ПФЛ.
Второй тайм этого матча начался с 30-минутной задержкой, из-за чего матч «Металлург» — «Андижон» также сдвинулся на полчаса.