«Чет элда ўзбошимчалик билан чиқиш қилган санъаткорлар лицензиядан маҳрум этилади» — «Ўзбекконцерт»
Хорижда концерт беришни режалаштираётган санъаткорлар ўз гастроллари ҳақида «Ўзбекконцерт»ни олдиндан ёзма равишда хабардор қилиши керак. Ушбу талабни бузганлик учун лицензияни муддатидан олдин тўхтатишгача бўлган қатъий чоралар кўрилади.
Хорижда концерт беришни режалаштираётган Ўзбекистон санъаткорлари «Ўзбекконцерт»ни олдиндан ёзма равишда хабардор қилишлари шарт.
Ташкилотнинг таъкидлашича, «Маданий фаолият ва маданият муассасалари тўғрисида»ги қонун ва бошқа қонун ҳужжатларига кўра, Ўзбекистондан ташқаридаги ҳар қандай концерт тадбирлари «Ўзбекконцерт» билан келишилган бўлиши керак.
Агар ушбу қоидага риоя қилинмаса, концерт ноқонуний деб ҳисобланади, қоидабузарлар эса лицензияни муддатидан олдин тўхтатишгача бўлган қатъий чоралар кўрилиши мумкин.
«Ўзбекконцерт»да таъкидланишича, бугунги кунда кўплаб санъаткорлар ушбу талабларни эътиборсиз қолдириб, хорижда чиқишларини режалаштирмоқда.

Артистов Узбекистана, планирующих выступать за рубежом, обяжут заранее письменно уведомить «Узбекконцерт», сообщает пресс-служба ведомства.
В организации отметили, что, согласно закону «О культурной деятельности и учреждениях культуры и другим законодательным актам, любые концертные мероприятия за пределами Узбекистана должны быть согласованы с «Узбекконцертом».
В случае несоблюдения этого правила концерт будет считаться нелегальным, а нарушителей могут ожидать жесткие меры — вплоть до досрочного прекращения лицензии, подчеркнули в ведомстве.
В «Узбекконцерте» отметили, что сегодня многие артисты планируют свои выступления за рубежом, игнорируя эти требования.