“Salimboy” nomi bilan mashhur boʻlgan Salim Abduvaliyev ozodlikka chiqdi
“Salimboy” nomi bilan tanilgan Salim Abduvaliyev sogʻligʻi bilan bogʻliq muammolar tufayli ozodlikka chiqdi. U qurollarni noqonuniy saqlagani uchun 6 yilga qamalgan.
Salim Abduvaliyev sogʻligʻidagi muammolar tufayli ozodlikka chiqdi, deb xabar bermoqda Kun.uz manbasi. U 12-yanvar kuni jazoni ijro etish muassasasidan ozod qilingan.
Manbaga koʻra, u uzoq vaqt kasallikka qarshi kurashgan.
Salim Abduvaliyev Jinoyat kodeksining 248-moddasi (Oʻqotar qurol, oʻq-dorilar, oʻqotar qurolning asosiy qismlari, portlovchi moddalar, portlatish qurilmalari yoki portlatish vositalarini qonunga xilof ravishda muomalaga kiritish) bilan aybdor deb topilib, Mirobod tuman sudining 2024-yil 19-martdagi hal qiluv qarori bilan 6 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilingan.
Salim Abduvaliyev kasalligi sababli jazoni oʻtashga toʻsqinlik qiluvchi ogʻir kasallikka chalingan shaxslarni jazodan ozod qilishni nazarda tutuvchi Jinoyat kodeksining 75-moddasi (kasallik yoki mehnat qobiliyatini yoʻqotganligi sababli jazodan ozod qilish) asosida 2025-yil 12-yanvarda jazodan ozod qilingan.
Eslatib oʻtamiz, joriy yilda tadbirkor Salim Abduvaliyev 75 yoshga toʻladi va u 2023-yil dekabr oyi boshida oʻqotar qurollarni noqonuniy saqlashda gumonlanib, protsessual tartibda qoʻlga olingan edi.
Salim Abduvaliyev (1950-yilda tugʻilgan, pensioner, ilgari sudlanmagan) 2017-yil yanvar oyidan eʼtiboran jamoatchilik asosida (bu haqda sudlar xabarida aniqlik kiritiladi) Milliy olimpiya qoʻmitasi raisi oʻrinbosari va Sport kurashlari assotsiatsiyasi rahbari hisoblanadi. Uning ismi va fotosurati hozir ham MOQ saytida koʻrsatilgan.
Sport faoliyatiga qoʻshgan hissasi uchun 2015-yilda “Doʻstlik” ordeni, 2021-yilda esa “Xizmat koʻrsatgan sport murabbiyi” unvoni bilan taqdirlangan.

Салим Абдувалиев вышел на свободу из-за проблем со здоровьем, сообщает источник Kun.uz. Он был освобожден 12 января из учреждения исполнения наказаний.
Согласно источнику, он долгое время боролся с болезнью.
Салим Абдувалиев был признан виновным по статье 248 Уголовного кодекса (Незаконное обращение с огнестрельным оружием, боеприпасами, основными частями огнестрельного оружия, взрывчатыми веществами, взрывными устройствами или средствами взрывчатки) и приговорен к 6 годам лишения свободы по решению суда Мирободского района от 19 марта 2024 года.
Из-за болезни Салим Абдувалиев был освобожден от наказания 12 января 2025 года на основании статьи 75 Уголовного кодекса (Освобождение от наказания в связи с болезнью или утратой трудоспособности), которая предусматривает освобождение от наказания для лиц, страдающих тяжелыми заболеваниями, препятствующими отбыванию наказания.
Напомним, что в этом году бизнесмену Салиму Абдувалиеву исполняется 75 лет, и в начале декабря 2023 года он был задержан в процессуальном порядке по подозрению в незаконном хранении огнестрельного оружия.
Салим Абдувалиев (1950 года рождения, пенсионер, ранее не судим) с января 2017 года на общественных началах (это уточняется в сообщении судов) является заместителем председателя Национального олимпийского комитета и руководителем Ассоциации спортивной борьбы. Его имя и фотография и сейчас указаны на сайте НОК.
За вклад в спортивную деятельность в 2015 году был награждён орденом «Дустлик», а в 2021 году удостоен звания «Заслуженный спортивный тренер».