Ўзбекистон «ИННОПРОМ-2024» кўргазмасида иштирок этмоқда
Екатеринбургда бўлиб ўтган «ИННОПРОМ-2024» кўргазмасининг иккинчи кунида Ўзбекистон инвестициялар, саноат ва савдо вазири Россия саноат ва савдо вазири билан учрашиб, қўшма сармоявий платформа яратиш масаласини муҳокама қилди. Бугунги кунда республикада иккита қўшма саноат парки фаолият юритмоқда.
Екатеринбургда «ИННОПРОМ-2024» халқаро кўргазмаси бўлиб ўтмоқда. Тадбирда Россиянинг турли минтақалари ва хорижий мамлакатлардан 600 дан ортиқ компания иштирок этмоқда.
Шунингдек, ушбу кўргазмада «Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган» стендини тақдим этган Ўзбекистон делегацияси ҳам иштирок этди.
Форумнинг иккинчи кунида Россия саноат ва савдо вазири Антон Алихонов ва Ўзбекистон инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Қудратов ўртасида учрашув бўлиб ўтди, унда томонлар қўшма инвестиция платформасини яратиш, чакана савдо соҳасида ҳамкорликни янада ривожлантириш ва Ўзбекистонда қўшма саноат паркларини ташкил этишни муҳокама қилди.
Маълумки, бугунги кунда республикада иккита қўшма саноат парки – Тошкент ва Жиззах вилоятларида фаолият кўрсатмоқда. 2024 йил давомида Навоий ва Бухоро вилоятларида яна иккита саноат зонасини ишга тушириш режалаштирилган. Ҳозирдан инфратузилма объектларини қуришга тайёргарлик кўрилмоқда ва аҳоли рўйхати шакллантирилмоқда.

В Екатеринбурге проходит международная выставка «ИННОПРОМ-2024». Участие в мероприятии принимают более 600 компаний из разных регионов России и зарубежных стран.
Также узбекская делегация, представив стенд «Made in Uzbekistan», приняла участие в данной выставке.
Во второй день форума состоялась встреча Министра промышленности и торговли России Антона Алиханова с Министром инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазизом Кудратовым, в ходе которой стороны обсудили создание совместной инвестплатформы, дальнейшее развитие сотрудничества в области розничной торговли и создания совместных индустриальных парков на территории Узбекистана.
Как известно, на сегодняшний день в республике уже действуют два совместных промпарка – в Ташкентской и Джизакской областях. В течение 2024 г. планируется запуск еще двух индустриальных зон в Навоийской и Бухарской областях. Уже ведется подготовка к строительству объектов инфраструктуры и формируется список резидентов.