Омбудсман Тошкентдаги руҳий касалликлар шифохонасида бир қатор қонунбузарликларни аниқлади
Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил вакиллари Тошкент руҳий касалликлар шифохонасига ташриф буюрди. Текширув натижасида озиқ-овқат маҳсулотлари санитария-гигиена талаблари бузилган ҳолда сақлангани, шунингдек муддати ўтган дори воситалари мавжудлиги аниқланди.
Фото: Омбудсман ахборот хизмати
11-12 сентябрь кунлари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили котибияти ходимлари Тошкент шаҳридаги Республика клиник руҳий касалликлар шифохонасига ташриф буюрди.
Мониторинг ташрифлари давомида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасалардаги шароитлар, шу жумладан яшаш, овқатланиш, тиббий хизматдан фойдаланиш шароитлари, учрашув ва ҳожатхоналар, кутубхона ва кўчага чиқиш жойларининг ҳолати ўрганилди.
Бундан ташқари, омбудсман беморларни шахсий масалалар бўйича қабул қилди.
Текширув натижасида Республика клиник руҳий касалликлар шифохонасида озиқ-овқат маҳсулотлари санитария-гигиена талаблари бузилган ҳолда сақлангани ҳамда муддати ўтган дори воситалари мавжудлиги аниқланди.
«Аниқланган камчиликлар зудлик билан бартараф этилди. Кейинги мониторинг давомида худди шу жиҳатлар қайта кўриб чиқилади», — дейилади хабарда.

11-12 сентября сотрудники секретариата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека посетили Республиканскую клиническую психиатрическую больницу в Ташкенте.
В ходе мониторинговых визитов были изучены условия в учреждениях, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения, в том числе места проживания, питания, условия пользования медицинскими услугами, состояние помещений для встреч и туалетов, библиотеки и мест для выхода на улицу.
Фото: пресс-служба Омбудсмана по правам человека
Кроме того, омбудсмен провел прием больных по личным вопросам.
В результате проверки было установлено, что в Республиканской клинической психиатрической больнице продукты питания хранятся с нарушением санитарно-гигиенических требований, а также имеются просроченные лекарственные препараты.
«Выявленные недостатки были немедленно устранены. В ходе последующего мониторинга эти же аспекты будут повторно рассмотрены», — говорится в сообщении.