Туркманистондан Ўзбекистонга чой ниқобида контрабанда сигаретлар ўтказмоқчи бўлишди
Божхона ходимлари Туркманистондан «Хўжадавлат» бекатига келган юк поезди контейнерини текшириш чоғида 700 мингдан ортиқ акциз маркасисиз сигарет қутисини аниқладилар. Тамаки маҳсулотларининг тахминий қиймати 17 миллиард сўмни ташкил этди. Божхоначилар юкни мусодара қилиб, унинг келиб чиқишини текширишга киришди.
Фото: Ўзбекистон Республикаси Божхона қўмитаси
Ўзбекистон Республикаси Божхона қўмитаси хабар беришича, Бухоро вилоятида қора чой ниқобида 705,5 минг қути контрабанда сигарета ўтказмоқчи бўлишган.
Туркманистондан «Хўжадавлат» бекатига келган юк поезди контейнерини текшириш пайтида божхона ходимлари шубҳали юкни аниқладилар. Ҳужжатларга кўра, контейнерда 16 тонна қора чой ташилаётган эди. Юк Ўзбекистон орқали транзит ўтиши керак эди.
Контейнерда чой ўрнига ҳеч қандай акциз маркасисиз 700 минг қути сигарета борлиги маълум бўлди. Тамаки маҳсулотларининг тахминий қиймати 17 миллиард сўмни ташкил этди. Божхоначилар юкни мусодара қилиб, унинг келиб чиқишини текширишга киришдилар.
Эслатиб ўтамиз, 2024 йил 1-центябрдан бошлаб ташувчилар тамаки маҳсулотларини транзит қилишда акциз тўловлари, ҚҚС ва божхона йиғимлари миқдорида гаров топширишлари шарт бўлади. Юк Ўзбекистон ҳудудидан чиқиб кетгач, гаров пули қайтарилади. Ушбу чора тамаки маҳсулотларининг қора бозорини қисқартириш ва уларнинг транзит ниқобида Ўзбекистонга импорт қилинишининг олдини олишга қаратилган.

Из Туркменистана в Узбекистан пытались провезти контрабандные сигареты под видом чая
В ходе проверки контейнера товарного поезда, который прибыл на станцию «Ходжадавлет» из Туркменистана сотрудники таможни обнаружили более 700 тыс. пачек сигарет без каких-либо акцизных марок. Примерная стоимость табачных изделий составила 17 млрд сумов. Таможенники арестовали груз и начали расследование его происхождения.
Фото: Таможенный Комитет РУз
В Бухарской области под видом черного чая пытались провезти 705,5 тыс. пачек контрабандных сигарет, сообщают в Таможенном комитете РУз.
В ходе проверки контейнера товарного поезда, который прибыл на станцию «Ходжадавлет» из Туркменистана сотрудники таможни обнаружили подозрительный груз. По документам, в контейнере перевозили 16 тонн черного чая. Груз должен был проследовать через Узбекистан транзитом.
В контейнере вместо чая оказалось более 700 тыс. пачек сигарет без каких-либо акцизных марок. Примерная стоимость табачных изделий составила 17 млрд сумов. Таможенники арестовали груз и начали расследование его происхождения.
Напомним, что с 1 сентября 2024 года при транзите табачных изделий перевозчики должны вносить залог в размере акцизных платежей, НДС и таможенных сборов. Сумма залога возвращается, когда груз покидает территорию Узбекистана. Мера призвана сократить черный рынок табачных изделий и предотвратить их импорт в РУз под видом транзита.