Тошкент метрополитени йўловчилар шикоятидан сўнг 10 та вентилятор сотиб олади
метрополитен 2025 йилда эскирган вентиляция тизимини янгилаш учун 10 та туннель вентиляторларини сотиб олишни режалаштирмоқда. Бу ҳақда метрополитен режими хизмати бошлиғи ўринбосари Абдутоҳир Абдуқодиров маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, ёзда метро бекатларида шамоллатиш тизимининг ишлаши юзасидан йўловчилардан кўплаб шикоятлар келиб тушмоқда.
«Айрим йирик станцияларда вентиляция тизими янгиланди. 2025 йилда яна 10 та шундай катта вентиляторни модернизация қилиш, аниқроғи, сотиб олиш режалаштирилган», — деди Абдуқодиров халқаро пресс-клубда бўлиб ўтган матбуот анжуманида.
Унинг таъкидлашича, Тошкент метрополитенини лойиҳалаштириш ўша давр иқлимини ҳисобга олган ҳолда 1972 йилда бошланган. Ўшанда ҳаво-томчи билан совитиш тизими ишга туширилган эди. Ҳозирги кунда барча метро бекатлари иккита катта вентилятор билан жиҳозланган. Шу билан бирга, баъзи йирик станцияларда вентиляция тизими аллақачон янгиланган, дея қўшимча қилди Абдуқодиров.

Ташкентский метрополитен после жалоб пассажиров закупит 10 вентиляторов
Столичный метрополитен в 2025 году планирует закупить 10 тоннельных вентиляторов для обновления устаревшей системы вентиляции.
метрополитен в 2025 году планирует закупить 10 тоннельных вентиляторов для обновления устаревшей системы вентиляции. Об этом сообщил замначальника службы режима метрополитена Абдутохир Абдукодиров.
По его словам, от пассажиров поступают много жалоб по поводу работы вентиляционной системы на станциях метро в летнее время.
«На некоторых больших станциях уже обновили систему вентиляции. В 2025 году планируется модернизировать, а точнее закупить еще 10 таких больших вентиляторов», – заявил Абдукодиров на пресс-конференции в международном пресс-клубе.
Он отметил, что проектирование Ташкентского метрополитена началось в 1972 году с учетом климата того периода. Тогда была запущена система воздушно-капельного охлаждения. В настоящее время все станции метро оснащены двумя большими вентиляторами. При этом на некоторых крупных станциях уже обновили систему вентиляции, добавил Абдукодиров.