Yandex Go taksi xizmati asossiz narxlarni oshirib yubordi — Raqobat qoʻmitasi
Isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish qoʻmitasi Yandeks Go`ga taksi xizmatlari narxini pasaytirish vazifasini yuklab qoʻydi. Idora aniqlaganidek, bozordagi yetakchi kompaniya dekabr oyining dastlabki 10 kunida narxlar dinamikasini keskin oʻzgartirgan.
Dekabr oyining birinchi oʻn kunida Yandex Go platformasida yoʻlovchi tashish xizmatlari narxlarining oshgani kuzatilmoqda, deb xabar beradi qoʻmita matbuot xizmati.
Yandex Go platformasi xizmatlari narxlari monitoringi davomida narxlar dinamikasida keskin oʻzgarishlar aniqlandi.
Qoʻmita Yandex Go tariflarini monopol darajada yuqori deb topdi. Bu qonun bilan taqiqlangan boʻlib, kompaniya bozorda ustun mavqega ega. Amaldagi qonunchilikka koʻra, xoʻjalik yurituvchi subyektning ustun mavqeini suiisteʼmol qilish, shu jumladan monopol yuqori narxlarni belgilash taqiqlangan.
“Yuqoridagilardan kelib chiqib, Raqobat qoʻmitasi YANDEXGO UB MCHJni yoʻlovchi tashish xizmatlari narxlarini pasaytirish choralarini koʻrish va platformaning narx belgilash algoritmini qayta koʻrib chiqish zarurligi haqida ogohlantirdi”, — deyiladi xabarda.

За первые 10 дней декабря месяца на платформе Yandex Go наблюдается рост цен на услуги пассажирских перевозок, сообщает пресс-служба комитета.
В ходе проведенного мониторинга цен на услуги платформы Yandex Go были выявлены резкие изменения в динамике цен.
Комитет счел тарифы Yandex Go монопольно высокими, что запрещено законом, компания занимает доминирующее положение на рынке. Согласно действующему законодательству, злоупотребление доминирующим положением хозяйствующего субъекта, в том числе установление монопольно высоких цен, запрещено.
«Исходя из вышесказанного, Комитет по конкуренции предупредил ООО YANDEXGO UB о необходимости принять меры по снижению цен на услуги пассажирских перевозок и пересмотреть алгоритм ценообразования платформы», — говорится в сообщении.