Oʻzbekiston BMTning Global xavfsiz turizm kodeksini ishlab chiqishga boshchilik qilmoqda
12-dekabr kuni BMT Hukumatlararo komissiyasining birinchi majlisi boʻlib oʻtdi. Majlisda sayohat xavfsizligini taʼminlash uchun yagona xalqaro standart yaratish masalasi muhokama qilindi. Oʻzbekistonning bir ovozdan rais etib saylanishi uning jahon sayyohlik sohasidagi oʻrnini mustahkamlashga boʻlgan intilishini namoyon etadi.
Foto: Turizm qoʻmitasi matbuot xizmati
12-dekabr kuni BMT Hukumatlararo komissiyasining Global xavfsiz turizm kodeksini ishlab chiqishga bagʻishlangan birinchi majlisi oʻtkazildi. Ushbu hujjat sayyohlar xavfsizligini taʼminlash va sohani barqaror rivojlantirishga qaratilgan xalqaro standartlar uchun asos boʻladi.
Uchrashuv doirasida 50 ta davlat va BMT Turizm tashkiloti vakillari boʻlajak kodeksning asosiy jihatlarini muhokama qildilar hamda uning mamlakatlarni sayohat xavfsizligi sohasidagi zamonaviy tahdid va xatarlarga moslashtirishdagi ahamiyatini taʼkidladilar.
Majlis yakunida Oʻzbekistonni komissiya raisi etib tayinlash toʻgʻrisida bir ovozdan qaror qabul qilindi. Bu esa mamlakatning xalqaro turizm sohasidagi hamkorlikdagi oʻrni tobora ortib borayotganini koʻrsatadi.

Узбекистан возглавил разработку Глобального кодекса безопасного туризма ООН
12 декабря прошло первое заседание Межправительственной комиссии ООН. На заседании обсудили создание единого международного стандарта для обеспечения безопасности путешествий. Узбекистан единогласно избран председателем, что подчёркивает его стремление укрепить позиции в мировой туристической отрасли.
Фото: пресс-служба Комитета туризма
12 декабря прошло первое заседание Межправительственной комиссии ООН, посвящённое разработке Глобального кодекса безопасного туризма. Этот документ станет основой для международных стандартов, направленных на обеспечение безопасности туристов и устойчивое развитие отрасли.
В рамках встречи представители 50 стран и UN Tourism обсудили ключевые аспекты будущего кодекса, подчеркнув его значимость для адаптации стран к современным вызовам и угрозам в сфере безопасности путешествий.
Итогом заседания стало единогласное решение о назначении Узбекистана председателем комиссии, что подчёркивает растущую роль страны в международном туристическом сотрудничестве.