Mahalliy dori vositalari va farmatsevtika startaplarini qoʻllab-quvvatlash uchun 20 milliard soʻm grantlar ajratiladi, dedi prezident Shavkat Mirziyoyev Tashkent Pharma Park klasteriga tashrifi chogʻida. Tashabbusni moliyalashtirish uchun Innovatsion jamgʻarma javob beradi.
Davlat rahbari 200 turdagi dori vositalarini ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish uchun 400 million dollar yoʻnaltirilishini qoʻshimcha qildi. Bu maqsadga erishish uchun “Asakabank”, Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligi va yirik korxonalar kelgusi yil yakuniga qadar tegishli dasturni ishlab chiqadi.
Bundan tashqari, Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi “Asakabank”ka farmatsevtikani rivojlantirish uchun 100 million dollar miqdorida kredit beradi. Lizing xizmatlari uchun pul ajratiladi.
Shuningdek, “Asakabank” farmatsevtika sohasidagi startaplarni qoʻllab-quvvatlash uchun 10 million dollarlik kapitalga ega venchur kompaniyasini tashkil etadi.
Bundan tashqari, ilgʻor farmatsevtika loyihalari investitsiya fondi tashkil etiladi. Yangi tashkilot biofarmatsevtika, hujayra texnologiyalari va onkologiya kabi yoʻnalishlarda ulushli ishtirokchi boʻladi.

На поддержку отечественных лекарств и фармацевтических стартапов выделят 20 млрд сумов в виде грантов, сообщил президент страны Шавкат Мирзиёев в ходе визита кластера Tashkent Pharma Park. За финансирование инициативы будет отвечать Инновационный фонд.
Глава государства добавил, что на запуск производства 200 видов лекарств направят $400 млн. Для достижения этой цели «Асакабанк», Агентство по развитию фармотрасли и крупные предприятия до конца будущего года разработают соответствующую программу.
Кроме того, Фонд реконструкции и развития предоставит «Асакабанку» кредит на $100 млн на развитие фармацевтики. Деньги будут выделяться на услуги лизинга.
«Асакабанк» также создаст венчурную компанию с капиталом $10 млн для поддержки стартапов в области фармацевтики.
Помимо этого, будет создан инвестфонд передовых фармпроектов. Новая организация станет долевым участником по таким направлениям, как биофармацевтика, клеточные технологии и онкология.