Teylor OʼXiggins 2024-yilning eng yaxshi ishqibozi sifatida Jalolovning unvoniga shubha qilmoqda. Britaniyalik ekspertning fikricha, havaskor boksda superogʻir vazn toifasi zaifligicha qolmoqda, oʻzbekistonlik bokschining Olimpiadadagi gʻalabasi esa savollarga sabab boʻldi.
Britaniyalik boks sharhlovchisi va murabbiy Teylor OʼXiggins oʻzbek superogʻir vazn toifasidagi Bahodir Jalolovning chiqishlari haqida oʻz fikrini bildirib, 2024-yil yakunlarini sarhisob qildi, deb xabar bermoqda Vesti.kz.
Mutaxassisning soʻzlariga koʻra, Jalolov bu yil yozda Parijdagi oʻyinlarda gʻalaba qozonib, ikki karra Olimpiya chempioni boʻlganiga qaramay, yilning eng yaxshi havaskor bokschisi unvoniga loyiq emas. OʼXiggins Jalolovning chorak finalda avstraliyalik Teremoana Junior ustidan qozongan gʻalabasi bahsli ekanini qayd etdi, garchi hakamlar bir ovozdan oʻzbekistonlik sportchiga 5:0 hisobida gʻalaba keltirgan boʻlsada.
“Men Jalolovni 2024-yilning eng yaxshi havaskor-okseri deb hisoblamayman. +92 kg vazn toifasi havaskor boksning eng zaif toifasidir va uning oltin medalga erishish yoʻlidagi faoliyatini taʼsirchan deb boʻlmaydi. Teremoan ularning jangida gʻalaba qozonishi kerak edi, deb oʻylashga jiddiy asoslar bor”, — deb yozdi OʻXiggins X ijtimoiy tarmogʻida.
Jalolovning professional faoliyatiga kelsak, murabbiy oʻzbekistonlik bokschi, ayniqsa, Aleksandr Usik va Tayson Fyuri kabi yetakchilar ketganidan keyin jahon chempioni boʻlish salohiyatiga ega, deb hisoblaydi. Biroq OʼXigginsning fikricha, buning uchun Jalolov tez-tez ringga chiqishi va eng kuchli raqiblar bilan uchrashishi kerak.
“Uning professional faoliyati hozircha taassurot qoldirmaydi. Ammo u faolroq boʻlsa, men ishonamanki, u jahon chempioni unvonini qoʻlga kirita oladi”, — deya qoʻshimcha qildi ekspert.
Eslatib oʻtamiz, Bahodir Jalolov 2024-yilgi Olimpiadada gʻalaba qozonganidan soʻng havaskor boksdagi faoliyatini yakunlab, professional chiqishlarga eʼtibor qaratishga qaror qilgan edi. Ayni paytda u 14 ta jang oʻtkazib, barchasida muddatidan oldin gʻalaba qozongan.

Британский обозреватель бокса и тренер Тейлор О'Хиггинс подвел итоги 2024 года, выразив свое мнение о выступлениях узбекского супертяжеловеса Баходира Джалолова, сообщает Vesti.kz.
По словам эксперта, несмотря на то, что Джалолов стал двукратным олимпийским чемпионом, победив этим летом на Играх в Париже, он не заслуживает звания лучшего боксера-любителя года. О'Хиггинс отметил спорность победы Джалолова в четвертьфинале Олимпиады над австралийцем Теремоаной Джуниором, хотя судьи единогласно отдали победу узбекскому спортсмену со счетом 5:0.
«Я не считаю Джалолова лучшим оксером-любителем 2024 года. Дивизион +92 кг — самый слабый в любительском боксе, а его выступление на пути к золоту нельзя назвать впечатляющим. Есть серьезные основания полагать, что Теремоана должен был победить в их бою,» — написал О'Хиггинс в соцсети Х.
Что касается профессиональной карьеры Джалолова, тренер считает, что у узбекского боксера есть потенциал стать чемпионом мира, особенно после ухода таких лидеров, как Александр Усик и Тайсон Фьюри. Однако, по мнению О'Хиггинса, для этого Джалолову необходимо чаще выходить на ринг и встречаться с сильнейшими соперниками.
«Его профессиональная карьера пока не впечатляет. Но если он будет активнее, я верю, что он сможет завоевать титул чемпиона мира,» — добавил эксперт.
Напомним, что после победы на Олимпиаде-2024 Баходир Джалолов решил завершить карьеру в любительском боксе и сосредоточиться на профессиональных выступлениях. На данный момент он провел 14 боев, победив во всех досрочно.