“Oʻzi 3 milliardni oʻgʻirlab, qarsaklar ostida ketdi” — deputat Qirgʻizistonning sobiq bosh vaziri Japarov haqida
Qirgʻiziston Jokorku Keneshi deputati Elvira Surabaldiyeva navbatdagi majlisda mamlakatdagi korrupsiya haqida soʻz yuritdi. Shuningdek, u davlat biznes uchun sharoit yaratmayotgani sababli tadbirkorlar Oʻzbekiston va Qozogʻiston bozorlariga oʻtib ketayotganini taʼkidladi.
Surat: surabaldiyeva.kg
19-dekabr kuni Qirgʻiziston JJokorku Keneshi majlisida Qirgʻiziston Respublikasining Huquqbuzarliklar toʻgʻrisidagi kodeksiga oʻzgartishlar kiritish haqidagi qonun loyihasini koʻrib chiqishda, deputat Elvira Surabaldiyeva davlat xizmatchilari orasidagi korrupsiya haqida fikr bildirdi.
“Siz savdo markazlari, bozorlar, uylarni yongʻinga qarshi xavfsizlik boʻyicha tekshiryapsiz. Avval ruxsatnoma uchun pul olasiz, keyin jarimaga tortasiz. Tadbirkorlar chegarada turibdi, siz esa bunday qonun loyihalarini taklif qilyapsiz. Sizda korrupsionerlar yoʻq deb taʼkidlashga urinib koʻringchi. Soliq xizmatida ham xuddi shunday boʻldi. U [sobiq bosh vazir Oqilbek Japarov — tahr.] ETTN [Elektron yuk xati] joriy etishni taklif qildi, oʻzi 3 milliardni oʻgʻirlab, aybsiz ekanligini aytib, qarsaklar ostida ketdi. Bu yerda ham xuddi shunday holat”, — dedi deputat.
Bundan tashqari, Surabaldiyeva davlat tomonidan biznes uchun sharoitlar yaratilmayotgani oqibatida tadbirkorlar Oʻzbekiston va Qozogʻiston bozorlariga oʻtib ketayotganiga norozilik bildirdi.
“Sizdan tadbirkorlarga hech qanday yordam yoʻq. Ularni qoʻllab-quvvatlash uchun nima qildingiz? Rivojlanish uchun bunyodkor boʻling. Siz televizor orqali rivojlanayapmiz deysiz, lekin televizor hech qachon sovutgichni yenga olmaydi”, — deya qoʻshimcha qildi deputat.
Eslatib oʻtamiz, 16-dekabr kuni hukumatning sobiq rahbari Aqilbek Japarov isteʼfoga chiqqani maʼlum boʻlgandi. Amaldor uchun “tirik yoʻlak” tuzib, qarsaklar bilan kuzatib qoʻyishgan.
Keyinroq Qirgʻiziston prezidenti Sadir Japarov Adilbek Qosimaliyevni Vazirlar Mahkamasi raisi va prezident maʼmuriyati rahbari etib tayinlash toʻgʻrisidagi farmonni imzoladi.

«Сам украл 3 миллиарда, а потом ушел под аплодисменты» — депутат об экс-премьере Кыргызстана Жапарове
Депутат Жокорку Кенеша Кыргызстана Эльвира Сурабалдиева на очередном заседании рассказала о коррупции в стране. Также она отметила, что государство не создает условий для бизнеса, из-за чего предприниматели уходят на рынки Узбекистана и Казахстана.
Фото: surabaldieva.kg
19 декабря на заседании Жогорку Кенеша Кыргызстана, рассматривая законопроект о внесении изменений в Кодекс Кыргызской Республики о правонарушениях, депутат Эльвира Сурабалдиева высказалась о коррупции среди госслужащих.
«Вы проверяете торговые центры, рынки, дома на противопожарную безопасность. Сначала берете деньги за разрешение, потом штрафуете. Предприниматели уже на грани, а вы предлагаете такие законопроекты. Попробуйте утверждать, что у вас нет коррупционеров. То же самое случилось в налоговой. Он [экс-премьер Акылбек Жапаров — прим.ред.] предложил ввести ЭТТН [Электронная товаротранспортная накладная], сам украл 3 миллиарда и ушел под аплодисменты, заявив, что не виноват. Здесь происходит то же самое», — заявила депутат.
Кроме того, Сурабалдиева выразила недовольство тем, что государство не создает условий для бизнеса, из-за чего предприниматели уходят на рынки Узбекистана и Казахстана.
«От вас никакой помощи предпринимателям. Что вы сделали, чтобы их поддержать? Чтобы развиваться, будьте созидателями. Вы по телевизору говорите, что развиваемся, но телевизор никогда не победит холодильник», — добавила депутат.
Напомним, что 16 декабря, стало известно об отставке прежнего главы правительства Акылбека Жапарова. Для чиновника выстроили «живой коридор» и проводили с аплодисментами.
Позднее президент Кыргызстана Садыр Жапаров подписал указ о назначении Адылбека Касымалиева председателем Кабинета министров и руководителем администрации президента.