O‘zbekiston Kanada, Braziliya va Amerika qit’asining boshqa davlatlari bilan hamkorlikni chuqurlashtirish va kengaytirishni rejalashtirmoqda. Bu jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilgan 2025-yilga mo‘ljallangan davlat dasturi loyihasida nazarda tutilgan.
Tegishli hujjat bilan Kanadada O‘zbekistonning Bosh konsulxonasini ochish taklif etilmoqda. Ushbu mamlakat, shuningdek, Braziliya va Kuba bilan siyosiy maslahatlashuvlar tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Loyiha Kanada, Braziliya, Argentina va boshqa mamlakatlarning kompaniyalarini O‘zbekistonga jalb qilish orqali qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va iqtisodiy tadbirlarni tashkil etishni nazarda tutadi.
O‘zbekiston Kuba bilan sog‘liqni saqlash va farmatsevtika sohalarida hamkorlikni kengaytirishi mumkin.
Shuningdek, davlat qishloq xo‘jaligi rivojlangan Lotin Amerikasi mamlakatlarining tegishli vazirliklari va davlat organlari bilan hamkorlik o‘rnatishi va tajriba almashishi mumkin.

Узбекистан может открыть Генконсульство в Канаде
Узбекистан планирует расширить сотрудничество с Канадой и открыть Генконсульство в этой стране. Также рассматривается расширение сотрудничества с Кубой в сферах здравоохранения и фармацевтики.
Узбекистан планирует углубить и расширить сотрудничество с Канадой, Бразилией и другими странами Американского континента. Это предусмотрено проектом государственной программы на 2025 год, выставленным на общественное обсуждение.
Соответствующим документом предлагается открыть Генеральное консульство Узбекистана в Канаде. Планируется организовать политические консультации с данной страной, а также с Бразилией и Кубой.
Проект предусматривает реализацию совместных проектов и организацию экономических мероприятий за счет привлечения компаний из Канады, Бразилии, Аргентины и других стран в Узбекистан.
Узбекистан может расширить сотрудничество с Кубой в сферах здравоохранения и фармацевтики.
Также государство может установить сотрудничество и обмен опытом с профильными министерствами и государственными органами стран Латинской Америки с развитым сельским хозяйством.