Oʻzbekistonda Cyber University davlat universiteti ochiladi
Oʻzbekistonda yangi davlat universiteti — Cyber university ochilishi rejalashtirilgan. Tegishli qaror davlat rahbari tomonidan imzolandi.
Cyber university IT sohasida mutaxassislar tayyorlash maydoniga aylanadi. Universitet axborot himoyasi, axborot va kiberxavfsizlik, raqamli texnologiyalar va raqamli iqtisodiyotga ixtisoslashgan kadrlar tayyorlaydi. Shuningdek, taʼlim yoʻnalishlari roʻyxatiga sunʼiy intellekt, robototexnika va boshqa turdosh sohalar asosida avtomatlashtirilgan axborot-tahlil tizimlarini ishlab chiqish kiradi.
Oʻquv jarayonini ilgʻor xorijiy tajriba va zamonaviy taʼlim texnologiyalaridan foydalangan holda tashkil etish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Cyber university davlat organlari, korxonalar va boshqa tashkilotlar uchun zarur boʻlgan kiberxavfsizlik sohasida kadrlar tayyorlash uchun asosiy oliygohga aylanadi.

В Узбекистане планируется открытие нового государственного университета — Cyber university. Соответствующий указ подписал глава государаства.
Cyber university станет площадкой для подготовки специалистов в области IT. Вуз будет готовить кадры, специализирующиеся на защите информации, информационной и кибербезопасности, цифровых технологиях и цифровой экономике. Также в список направлений обучения войдут разработка автоматизированных информационно-аналитических систем на основе искусственного интеллекта, робототехника и другие смежные области.
Учебный процесс планируется организовать с учетом передового зарубежного опыта и использования современных образовательных технологий.
Кроме того, Cyber university станет ключевым вузом для подготовки кадров в сфере кибербезопасности, необходимых для государственных органов, предприятий и других организаций.