Anhorboʻyida mojaro: Tadbirkor seysmik jihatdan xavfli hududda koʻp qavatli uy qurmoqchi
Toshkentning Labzak mahallasida, Anhor daryosi boʻyida “Park Retail” MCHJ kompaniyasi tomonidan turar-joy majmuasi qurilishi rejalashtirilgan. Bir gektarga yaqin hududda qimmatbaho daraxtlar kesilgan va poydevor chuquri qazilgan. Kompaniya sudda yutqazgan boʻlsada, turli yoʻllar bilan, hatto aldov va ommaviy axborot vositalari orqali manipulyatsiya qilish yoʻli bilan boʻlsa ham, loyihani qayta jonlantirishga urinmoqda. Hozirgi kunda ushbu turar-joy majmuasiga taqiq qoʻyilgan.
Toshkentning Labzak mahallasida, Anhor daryosi boʻyida “Park Retail” MCHJ kompaniyasi tomonidan turar-joy majmuasi qurilishi rejalashtirilgan. Bir gektarga yaqin hududda qimmatbaho daraxtlar kesilgan va poydevor chuquri qazilgan.
Aholi dastlab loyihaga qarshi edi. Biroq “Golden House” nomli yirik quruvchi kompaniyani oʻz ichiga olgan “Oriyent Group” xodimlari (aslida loyihaga ular egalik qilishadi) blogerlar va ayrim internet nashrlar bilan birgalikda “sahnalashtirilgan voqea”ni uyushtirdilar. Ammo aholi oʻz mahallasidagi soʻnggi boʻsh yer parchasini himoya qilish uchun qatʼiy pozitsiyasini bildirdi.
Taʼkidlash joizki, yuqorida aytib oʻtilgan hudud 9 qavatdan baland uylar qurilishi taqiqlangan seysmik zonada joylashgan. Jurnalistlar bilan suhbatda Seysmologiya instituti xodimlaridan biri aslida 5 qavatdan baland binolar qurish tavsiya etilmasligini tan oldi.
Bundan tashqari, 20 qavatli uylar qurilishi rejalashtirilgan yer ostida yer osti suvlari tufayli nam va zax. Mahalla aholisidan birining tushuntirishicha: Aynan shu sababli bizning mahallamiz Labzak deb ataladi (Labi zax — “nam yer” maʼnosini anglatadi, tojikcha “labi” — “qirgʻoq”, “zah” — “nam, zax” demakdir).

Скандал на набережной Анхора: Грязные попытки застройщика построить многоэтажки в сейсмической зоне
В Ташкенте в махалле Лабзак на берегу реки Анхор запланировано возведение жилого комплекса компании ООО Park Retail. На территории почти в гектар были вырублены ценные деревья и вырыт котлован. Компания уже проиграла суд, но разными попытками пытается вернуть в проект «жизнь», пусть и путем обмана и манипуляций через СМИ. На сегодняшний день на ЖК наложен запрет.
В Ташкенте в махалле Лабзак на берегу реки Анхор запланировано строительство жилого комплекса компании ООО Park Retail. На территории почти в гектар были вырублены ценные деревья и вырыт котлован.
Жители изначально были против проекта, но сотрудники компании Orient Group, в который входит крупнейший застройщик Golden House (именно они на самом деле владеют проектом), вместе с блогерами и некоторыми интернет-изданиями разыграли «сцену», которая сработала бы... Но жители сказали свое слово, чтобы защитить последний свободный клочок земли в своей махалле.
Стоит добавить, что участок, упомянутый выше, находится в сейсмической зоне, в которой запрещено строительство домов выше 9 этажей. В ходе общения с журналистами, один из сотрудников Института сейсмологии признался, что на самом деле нежелательно строительство выше 5-ти.
Кроме того, под землей, на которой запланировано строительство 20-этажных домов, имеет повышенную сырость и влажность из-за подземных вод. Как уточнила одна из жительниц: «Именно поэтому наша махалля называется Лабзак (Лаби зах — «сырая земля» (тадж. лаби — «берег», тадж. заҳ — «сырой, влажный»)».