Prezident farmoni bilan Erkinjon Oqboʻtayevich Turdimov Sirdaryo viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi etib tayinlandi. Bu haqda davlat rahbari matbuot kotibi Sherzod Asadov maʼlum qildi.
Erkinjon Turdimov (1969-yilda tugʻilgan) 2018-yil iyulidan 2024-yil noyabr oyi oxirigacha Samarqand viloyatiga rahbarlik qilgan. OAV uning sogʻligʻi bilan bogʻliq muammolar tufayli lavozimini tark etgani haqida xabar berdi. Biroq prezident matbuot xizmati xabariga koʻra, u “boshqa ishga oʻtishi munosabati bilan” lavozimidan ozod etilgan.
Avvalroq 2016-yil dekabridan Surxondaryo viloyatiga rahbarlik qilgan, 2008–2016-yillarda Navoiy viloyati hokimi boʻlgan. 1991–1995-yillarda “Oʻzsanoatqurilishbank”ning hududiy boʻlimlarida ishlagan, soʻngra 1996-yilgacha Zarafshon hokimi oʻrinbosari boʻlgan.
Sirdaryo viloyatining avvalgi hokimi Akmaljon Mahmudaliyev oʻtgan haftada viloyatda investitsiyalarni jalb qilish va qishloq xoʻjaligini rivojlantirishda jiddiy kamchiliklar boʻlgani uchun lavozimidan ozod etilgan edi. Yana 16 nafar hokim hayfsan oldi.

Эркинжон Турдимов назначен и. о. хокима Сырдарьинской области
Указом президента Эркинжон Турдимов назначен исполняющим обязанности хокима Сырдарьинской области. Ранее Турдимов занимал пост хокима Самаркандской области.
Указом президента Эркинжон Окбутаевич Турдимов назначен исполняющим обязанности хокима Сырдарьинской области. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Эркинжон Турдимов (1969 г. р.) с июля 2018 года до конца ноября 2024 года возглавлял Самаркандскую область. СМИ сообщали, что он покидает пост из-за проблем со здоровьем. Однако в сообщении пресс-службы президента говорилось, что он освобождён от должности «в связи с переходом на другую работу».
Ранее — с декабря 2016 года он руководил Сурхандарьинской областью, в 2008—2016 годах был хокимом Навоийской области. С 1991 по 1995 год работал в региональных отделениях Узпромстройбанка, затем до 1996 года был заместителем хокима Зарафшана.
Предыдущий хоким Сырдарьинской области Акмалжон Махмудалиев на прошлой неделе был освобождён от должности из-за серьёзных недостатков в привлечении инвестиций и развитии сельского хозяйства в регионе. Ещё 16 хокимов получили выговоры.