Sinoptiklar 2025-yilning fevrali qanday boʻlishini aytdi
Joriy yilning fevral oyi Oʻzbekistonda 6−7 kun davom etadigan quruq ob-havo bilan boshlanadi. Kunduzgi harorat +15 dan 0 darajagacha, tungi harorat +7 dan -8 darajagacha oʻzgarib turadi.
“Oʻzgidromet” xabariga koʻra, bu yil fevral oyi 6-7 kun davom etadigan quruq ob-havo bilan boshlanadi.
Ushbu davrning boshida havo harorati kechasi 0-5 daraja sovuq, kunduzi 3-8 daraja iliq atrofida boʻladi. 6-7-fevral kunlari havo sezilarli darajada isiydi, kunduz kunlari havo 12-15 daraja iliqqacha, shimolda 5-8 daraja iliqqacha isiydi.
Keyinchalik oy oxirigacha harorat kechasi 2-7 daraja iliqdan 3-8 daraja sovuqqacha, kunduzi 10-15 daraja iliqdan 0-5 daraja iliqqacha, shimolda kechasi 2-3 daraja iliqdan 8-13 daraja sovuqqacha, kunduzi 5-10 daraja iliqdan 0-5 daraja sovuqqacha oʻzgarib turishi kutilmoqda.
Respublika hududida birinchi oʻn kunlikning oxirida asosan yomgʻir koʻrinishidagi yogʻingarchilik boʻladi. Ikkinchi va uchinchi oʻn kunliklarda yogʻingarchilik (yomgʻir, qor) har oʻn kunlikda 2-3 kundan boʻlishi kutilmoqda.
Fevral oyida respublika hududi boʻyicha yogʻingarchilikning oylik miqdori oʻrtacha koʻp yillik qiymatlardan oshmaydi.

По сообщению Узгидромета, в этом году февраль начнется с сухой погоды, которая сохранится в течение 6-7 дней.
Температура воздуха в начале этого периода будет в пределах ночью 0-5о мороза, днем 3-8о тепла. К 6-7 февраля значительно потеплеет, в дневные часы воздух будет прогреваться до 12-15 тепла, по северу до 5-8 тепла.
В дальнейшем до конца месяца ожидается колебание температуры ночью от 2-7о тепла до 3-8о мороза, днем от 10-15 тепла до 0-5 тепла, по северу ночью от 2-3 тепла до 8-13омороза, днем от 5-10 тепла до 0-5 мороза.
Осадки, преимущественно в виде дождя пройдут по территории республики в конце первой декады. Во второй и третьей декадах осадки (дождь, снег) ожидаются по 2-3 дня в каждой декаде.
Месячное количество осадков в феврале по территории республики не превысит среднемноголетних значений.