Ўзбекистонда яна 200 га яқин янги Open budget лойиҳалари қўшимча молиялаштирилади
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги яна 177 та Open budget лойиҳаси молиялаштирилишини маълум қилди. Ушбу лойиҳаларни молиялаштиришнинг умумий ҳажми 143,1 миллиард сўмни ташкил этади.
Ўзбекистонда 2024 йилда 177 та янги «Ташаббусли бюджет» лойиҳалари амалга оширилади, деб хабар берди Иқтисодиёт ва молия вазирлиги матбуот хизмати.
Идора маълумотларига кўра, қуйидаги тоифадаги лойиҳалар молиялаштирилади:
• 56 та лойиҳа маҳаллий бюджетдан қўшимча маблағлар ҳисобидан молиялаштирилади;
• 25 та лойиҳа зарур маблағнинг 20 фоизини тўплай олмаган;
• Энг кўп овоз тўплаган, лекин маҳаллаларда аҳоли сони кўплиги сабабли ғолиб бўлмаган 96 та лойиҳа.
• Ушбу лойиҳаларни молиялаштиришнинг умумий ҳажми 143,1 миллиард сўмни ташкил этади.
Эслатиб ўтамиз, 31 август куни 2024 йилнинг иккинчи мавсуми учун «Ташаббусли бюджет» лойиҳалари бўйича овоз бериш якунланди. Иқтисодиёт ва молия вазирлиги маълумотларига кўра, Ўзбекистон аҳолиси 9,08 миллион овоз берган. Бу биринчи мавсумда берилган 11,7 миллион овоздан кам. Иккала мавсум ҳам «Бир одам — бир овоз» тамойили асосида ўтказилди. 1534 та маҳаллада 2,14 триллион сўмлик 1772 та лойиҳа ғолиб деб топилди. Аҳолининг бандлиги 25% ни ташкил этди.

В Узбекистане дополнительно профинансируют еще почти 200 новых проектов Open budget
Минэкономфин РУз сообщили о финансировании еще 177 проектов Open budget. Общий объём финансирования этих проектов составит 143,1 миллиарда сумов.
В Узбекистане в 2024 году будет реализовано 177 новых проектов «Инициативного бюджета», сообщила пресс-служба Министерства экономики и финансов.
Согласно информации ведомства, финансирование получат следующие категории проектов:
• 56 проектов будут профинансированы за счёт дополнительных средств из местного бюджета;
• 25 проектов, которые не набрали 20% от необходимой суммы;
• 96 проектов, набравших наибольшее количество голосов, но не победивших из-за численности населения в махаллях.
Общий объём финансирования этих проектов составит 143,1 миллиарда сумов.
Напомним, что 31 августа завершилось голосование по проектам «Инициативного бюджета» за второй сезон 2024 года. Согласно данным Министерства экономики и финансов, жители Узбекистана отдали 9,08 миллиона голосов. Это меньше, чем 11,7 миллиона голосов, отданных в первом сезоне. Оба сезона проходили по принципу «Один человек — один голос». Победителями стали 1772 проекта в 1534 махаллях на сумму 2,14 триллиона сумов. Вовлечённость населения составила 25%.