UzAuto Motors кузатув кенгаши навбатдан ташқари йиғилишида компания бош директори Бу Андерссонни жаримага тортишга қарор қилди. Жаримага компаниянинг ташқи савдо операциялари бўйича қарздорлиги ўз вақтида тўланмагани сабаб бўлган.
UzAuto Motors АЖ ва UzAuto Motors Powertrain АЖ раҳбари Бе Инге Андерссон ишдаги камчиликлари учун иш ҳақининг 5 фоизи миқдорида жаримага тортилди.
Очиқ манбаларга кўра, у компаниянинг ташқи савдо операциялари бўйича муддати ўтган дебиторлик қарзларини ўз вақтида бартараф этиш чораларини кўрмаган.
Бугун имзоланган қарорни амалга ошириш кадрлар департаменти директори ва молия директорига топширилди.
Ўзавтосаноат 2021 йил август ойида Андерссонни UzAuto Motors ва UzAuto Motors Powertrain (двигателлар ва узатмалар қутиси ишлаб чиқариш) асосий компаниялари бош директори этиб тайинлади.
UzAuto тўлиқ давлат мулкига айланганидан бери бизнесни трансформация қилиш ва зарардан фойдага ўтиш билан шуғулланади.
Андерссоннинг биринчи даражали вазифаси — компания томонидан яримўтказгичлар ва логистика тақчиллиги билан боғлиқ инқирозни енгиб ўтиш, шунингдек, ишлаб чиқаришни янада модернизация қилиш.
Бу Андерссон тайинловга қадар 2017 йилдан бери Япониянинг Yazaki компонентли автомобиль ишлаб чиқарувчисининг Европа бўлинмасини бошқарган. У автомобиль ишлаб чиқариш учун жгутлар, симлар ва бошқа бутловчи қисмларни ишлаб чиқарувчи дунёдаги энг йирик корхоналардан биридир.
Бу Андерссон 2013-2016 йилларда АвтоВАЗни бошқарган. Бу вақт ичида у Lada Vesta ва XRAY каби олтита янги моделни ишга туширишга муваффақ бўлди. Шу билан бирга, унинг бошқарув услуби Ростехга ёқмади ва 2016 йил март ойида швед истеъфога чиқди. Бу Андерссон АвтоВАЗга келганида бу ерда 66,5 минг киши ишлаган. Икки йил ичида ходимлар сони учдан бир қисмга камайди. Янги президентнинг қатъий кадрлар сиёсати Толяттида норозилик намойишларига олиб келди.

Гендиректора UzAuto Motors Бу Андерссона оштрафовали за выявленные недостатки в работе
На внеочередном собрании UzAutoMotors наблюдательный совет принял решение оштрафовать генерального директора компании Бу Андерссона. Причиной штрафа стала несвоевременная выплата задолженности по внешнеторговым операциям компании.
Руководитель АО UzAutoMotors и АО UzAutoMotors Powertrain Бe Инге Андерссон оштрафован на 5% зарплаты за недостатки в работе.
По данным открытых источников, он не принял мер по своевременному устранению просроченной дебиторской задолженности по внешнеторговым операциям компании.
Реализация подписанного сегодня решения поручена директору департамента кадров и финансовому директору.
«Узавтосаноат» назначил Андерссона генеральным директором своих основных компаний UzAuto Motors и UzAuto Motors Powertrain (производство двигателей и коробок передач) в августе 2021 года.
С момента полного перехода в государственную собственность UzAuto занимается трансформацией бизнеса и переходом от убытков к прибыли.
Первостепенная задача Андерссона — преодоление компанией кризиса, связанного с дефицитом полупроводников и логистикой, а также дальнейшая модернизация производства.
До назначения Бу Андерссон с 2017 года возглавлял европейское подразделение японского автопроизводителя компонентов Yazaki. Это один из крупнейших в мире производитель жгутов, проводов и других комплектующих для автомобильного производства.
Бу Андерссон руководил АвтоВАЗом в 2013—2016 годы. За это время он успел запустить шесть новых моделей, включая Lada Vesta и XRAY. В то же время его стиль руководства не понравился «Ростеху», и в марте 2016 года швед был отправлен в отставку. Когда Бу Андерссон пришел на АвтоВАЗ, здесь работало 66,5 тысячи человек. За два года численность персонала сократилась на треть. Жесткая кадровая политика нового президента привела к протестам в Тольятти.