Ўзбекистонда касбларни халқаро сертификатлаш тизими жорий этилади
Ўзбекистонда касбларни халқаро сертификатлаш тизимини жорий этиш режалаштирилмоқда. Бу ўзбекистонликларни хорижга чиқишда ўз маҳоратини исботлаш заруратидан халос қилади.
Ўзбекистонда касбларни халқаро сертификатлаш тизими жорий этилмоқда. Бу ҳақда Бандлик вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Вазирлик раҳбари Беҳзод Мусаев ўтган ҳафтада Туркия Меҳнат вазирлиги ҳузуридаги Малака ошириш ташкилоти раҳбари Мустафо Нажми Илхонни қабул қилди.
Туркия томони тўрт кун давомида Тошкент, Фарғона, Андижон ва Намангандаги «Ишга марҳамат» мономаркетлари ва касб-ҳунарга ўқитиш марказлари фаолиятини ўрганди.
«Туркия ўз тажрибаси асосида Ўзбекистонда малакаларни баҳолаш ва касбларни сертификатлаш тизимини жорий этиш бўйича зарур қадамлар бўйича тақдимот ўтказди», — дейилади хабарда.
Малакани баҳолаш касбий кўникмаларга эга бўлган фуқароларга Ўзбекистондан чиқмасдан Европада тан олинган халқаро сертификатларни олиш имконини беради. Бу тайёр мутахассис сифатида чет элга ишлашга чиқиш имконини беради.
Бугунги кунда Туркияда 270 та касбий малакаларни баҳолаш марказлари фаолият кўрсатмоқда. Бундан ташқари, 911 та малака стандарти жорий этилди, 200 дан ортиқ касблар мажбурий сертификатланади.

В Узбекистане внедрят систему международной сертификации профессий
В Узбекистане планируется внедрить систему международной сертификации профессий. Это избавит узбекистанцев от необходимости доказывать навыки при выезде за границу.
В Узбекистане внедряется система международной сертификации профессий. Об этом сообщила пресс-служба Министерства занятости.
Глава министерства Бехзод Мусаев на предыдущей неделе принял руководителя Организации развития квалификаций при турецком Минтруда Мустафу Наджми Ильхана, посетившего Узбекистан с делегацией.
Турецкая сторона в течение четырёх дней изучала деятельность мономаркетов «Ishga marhamat» и центров профессионального обучения в Ташкенте, Фергане, Андижане и Намангане.
«На основе своего опыта Турция провела презентацию о необходимых шагах по внедрению системы оценки квалификаций и сертификации профессий в Узбекистане», — говорится в сообщении.
Оценка квалификации позволит гражданам с профессиональными навыками получить международные сертификаты, признанные в Европе, не покидая Узбекистан. Это откроет возможность выезжать на работу за границу в качестве подготовленных специалистов.
На сегодняшний день в Турции функционирует 270 центров оценки профессиональных квалификаций. Кроме того, внедрено 911 стандартов квалификации, а более 200 профессий подлежат обязательной сертификации.