Ўзбекистон Грузиянинг Поти портида омбор терминали қуради
Ўзбекистон Грузиянинг Поти шаҳридаги эркин индустриал зонада (ЭРЗ) омборхона терминали қурилишига 18,3 млн доллар сармоя киритмоқда.
Ўзбекистон Грузиянинг Поти шаҳридаги эркин индустриал зонада омборхона терминали қурилишига 50 миллион лари (18,3 миллион АҚШ доллари) сармоя киритмоқда.
Поти МИЗ директори Давид Эбралидзенинг айтишича, терминал қурилиши бўйича Ўзбекистон томони билан музокаралар бир йилга яқин давом этган.
Лойиҳа уч босқичда амалга оширилиши режалаштирилган. Биринчи босқичда сиғими 1 минг тоннадан ортиқ музлатилган маҳсулотлар омбори ташкил этилади. Иккинчи босқичда 5 минг квадрат метрлик омбор қурилади. Учинчи босқичда 8 минг квадрат метр майдонда ёпиқ омбор, шунингдек, ҳажмсиз ва контейнерли юклар терминалини қуриш режалаштирилган.
Омбор терминалидаги юклар Ўзбекистондан олиб келинади ва кейин Европага жўнатилади. Шунингдек, юкларни ортиш тескари йўналишда амалга оширилади.
Қурилиш жойида топогеодезик ишлар олиб борилмоқда. Айни пайтда умумий схема, лойиҳа ҳужжатлари тайёрланмоқда, шунингдек, муҳандислик-геологик тадқиқотлар олиб борилмоқда.

Узбекистан построит складской терминал в грузинском порту Поти
Узбекистан инвестирует 18,3 млн долларов в строительство складского терминала в свободной индустриальной зоне (СИЗ) в грузинском городе Поти.
Узбекистан инвестирует 50 млн лари (18,3 млн долларов США) в строительство складского терминала в свободной индустриальной зоне (СИЗ) в грузинском городе Поти.
Директор СИЗ Поти Давид Эбралидзе сообщил, что переговоры с узбекской стороной о строительстве терминала длились около года.
Проект планируют реализовать в три этапа. На первом этапе будет организован склад замороженной продукции вместимостью более 1 тыс. тонн. На втором этапе будет возведен склад площадью 5 тыс. квадратных метров. На третьем этапе планируют построить закрытый склад в 8 тыс. квадратных метров, а также терминал негабаритных и контейнерных грузов.
Грузы в складской терминал будут завозиться из Узбекистана, а затем отправляться в Европу. Также будет осуществляться перевалка грузов в обратном направлении.
На месте строительства проводятся топогеодезические работы. В данный момент готовится общая схема, проектная документация, а также проводятся инженерно-геологические исследования.