8 октябрь куни Тошкентда «HORECA EXPO UZBEKISTAN 2024» меҳмондўстлик ва ресторан бизнеси саноатининг I халқаро ихтисослаштирилган кўргазмаси очилди. Тадбирда HoReCa етакчи вакиллари, шунингдек, меҳмондўстлик сектори учун ускуналар, технологиялар ва хизматлар етказиб берувчилар иштирок этди.
Кўргазмада Марказий Осиё, Европа ва Осиёдан 50 дан ортиқ экспонентлар меҳмонхона бизнеси, ресторан бизнеси ва турдош тармоқлардаги энг сўнгги ишланмалар ва ютуқларни намойиш этмоқда. Мингга яқин ташриф буюрувчи Ўзбекистон, Туркия, Россия, Германия, Буюк Британия, Хитой ва Грузия компанияларининг маҳсулотлари билан танишади.
Кўргазманинг асосий тематик йўналишлари қуйидагилардан иборат:
HoReCa учун асбоб-ускуна ва технологиялар;
Технологик инновациялар;
Озиқ-овқат маҳсулотлари ва ичимликлар;
HoReCa учун IT ечимлар;
Мебель ва тўқимачилик маҳсулотлари етказиб берувчилар;
Шахсий гигиена ва косметика воситаларини етказиб берувчилар;
Декор ва интерьерлар дизайни.
Тадбир доирасида «Меҳмондўстлик соҳасидаги инновацион трендлар» мавзусида халқаро конференция ҳамда «Метрикалар асосида қабул қилиш ва жойлаштириш хизматини бошқариш» мавзусида тренинг ташкил этилди. Иштирокчилар бизнес жараёнларига замонавий технологияларни жорий этишнинг энг янги бошқарув стратегиялари, маркетинг ёндашувлари ва муваффақиятли кейсларини муҳокама қиладилар.
Кўргазманинг асосий мавзуларидан бири меҳмондўстлик соҳасида яшил - экологик барқарор ечимларни жорий этиш бўлди. Иштирокчилар экотуризм ва «яшил» технологияларга ўтиш масалаларини муҳокама қилдилар, бу атроф-муҳитга салбий таъсирни минималлаштиришга ва HoReCa саноатида барқарор инфратузилмани яратишга ёрдам беради.
«HORECA EXPO UZBEKISTAN 2024» Ўзбекистон ва Марказий Осиёда меҳмонхона ва ресторан бизнесини ривожлантириш, халқаро алоқаларни мустаҳкамлаш, янги инвестицияларни жалб қилиш ва меҳмондўстлик соҳасида хизмат кўрсатиш даражасини оширишга хизмат қилади. Тадбир Ўзбекистоннинг минтақадаги туризм ва меҳмонхона саноати марказларидан бири сифатидаги мавқеини мустаҳкамлашга ёрдам беради.

8 октября в Ташкенте открылась I-я международная специализированная выставка индустрии гостеприимства и ресторанного бизнеса «HORECA EXPO UZBEKISTAN 2024». Мероприятие собрало ведущих представителей HoReCa, а также поставщиков оборудования, технологий и услуг для сектора гостеприимства.
На выставке представлены более 50 экспонентов из Центральной Азии, Европы и Азии, которые демонстрируют новейшие разработки и достижения в области гостиничного бизнеса, ресторанного дела и смежных отраслей. Около тысячи посетителей смогут ознакомиться с продукцией компаний из Узбекистана, Турции, России, Германии, Великобритании, Китая и Грузии.
Фото: Пресс-служба Комитета туризма РУз
Основные тематические направления выставки включают:
• Оборудование и технологии для HoReCa;
• Технологические инновации;
• Продукты питания и напитки;
• IT-решения для HoReCa;
• Поставщики мебели и текстиля;
• Поставщики средств личной гигиены и косметики;
• Декор и дизайн интерьеров.
В рамках мероприятия организована международная конференция «Инновационные тренды в сфере гостеприимства» и тренинг «Управление службой приёма и размещения на основе метрик». Участники обсудят новейшие стратегии управления, маркетинговые подходы и успешные кейсы внедрения современных технологий в бизнес-процессы.
Одной из ключевых тем выставки стало внедрение зелёных — экологически устойчивых решений в секторе гостеприимства. Участники обсудили вопросы экотуризма и перехода на «зелёные» технологии, которые помогут минимизировать негативное воздействие на окружающую среду и создать устойчивую инфраструктуру в индустрии HoReCa.
«HORECA EXPO UZBEKISTAN 2024» способствует развитию гостиничного и ресторанного бизнеса в Узбекистане и Центральной Азии, укреплению международных связей, привлечению новых инвестиций и повышению уровня сервиса в отрасли гостеприимства. Мероприятие поможет укрепить позиции Узбекистана как одного из центров туристической и гостиничной индустрии в регионе.