Марбург иситмаси туфайли Ўзбекистон чегараларида санитария назорати кучайтирилди
Африканинг Руанда давлатида Марбург геморрагик иситмаси билан касалланишнинг 58 та тасдиқланган ҳолати қайд этилган. ЖССТ ушбу эпидемия хавфини миллий даражада жуда юқори деб баҳоламоқда, шу муносабат билан Ўзбекистон чегараларида санитария назорати кучайтирилди.
Африканинг Руанда давлатида Марбург геморрагик иситмаси билан касалланишнинг 58 та ҳолати қайд этилди, деб хабар берди Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти.
ЖССТ ушбу эпидемия хавфини миллий даражада жуда юқори, минтақавий даражада юқори ва глобал даражада паст деб баҳолайди.
Шу муносабат билан Ўзбекистон давлат чегарасини кесиб ўтиш жойларида фаолият кўрсатаётган санитария-назорат-ўтказиш пунктларида ҳушёрлик кучайтирилди.
«Фуқароларимиз жиддий хавотирга тушмаслиги керак», — дея таъкидлади Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитаси.
Марбург иситмаси нима
Марбург вируси келтириб чиқарадиган касаллик (Марбург геморрагик иситмаси ёки Марбург иситмаси) ўлим даражаси юқори бўлган хавфли касаллик бўлиб, биринчи марта 1967 йилда қайд этилган. Кейин бирданига бир нечта чақнашлар содир бўлди:
• Германиянинг кичик шаҳарчаси Марбургда (касаллик номи шундан келиб чиққан);
• Германиянинг йирик шаҳри — Франкфуртда;
• Белградда (ўша пайтда Югославия пойтахти).
Касалликнинг бирламчи аломатлари юқори ҳарорат, бош оғриғи ва кучли дармонсизликдир. Учинчи куни ўткир сувли диарея, қоринда спазмлар, кўнгил айниши ва қусиш пайдо бўлиши мумкин. Касалликнинг бешинчи-еттинчи кунларида оғир қон кетиши кузатилади.

В африканской стране Руанде зафиксировали 58 подтверждённых случаев заболевания Марбургской геморрагической лихорадкой, сообщила Всемирная организация здравоохранения.
ВОЗ оценивает риск этой эпидемии как очень высокий на национальном уровне, высокий на региональном и низкий на мировом уровне.
В связи с этим, на санитарных контрольно-пропускных пунктах, работающих в местах пересечения государственной границы Узбекистана, повышена бдительность.
«Нашим гражданам не следует испытывать серьёзных опасений», — подчеркнули в Комитете санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья.
Что такое лихорадка Марбург
Болезнь, вызванная вирусом Марбург (марбургская геморрагическая лихорадка, или лихорадка Марбург) — опасное заболевание с высоким уровнем летальности, которое впервые зафиксировали в 1967 году. Тогда произошло сразу несколько вспышек:
• в небольшом немецком городке Марбург (оттуда и пошло название заболевания);
• в крупном городе Германии — Франкфурте;
• в Белграде (в то время столице Югославии).
Среди первичных симптомов болезни – высокая температура, головная боль и сильное недомогание. На третий день могут проявляться острая водянистая диарея, спазмы в животе, тошнота и рвота. На пятый-седьмой день болезни наблюдаются тяжелые кровотечения.