4 октябрь куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида «Янги Тошкент» қурилиш дирекцияси архитектура ва шаҳарсозлик департаменти раҳбари Жаҳонгир Анваровнинг Sport.uzга маълум қилишича, 6-10 йил ичида «Янги Тошкент»нинг биринчи тумани қурилишини якунлаш режалаштирилган.
Унинг сўзларига кўра, шаҳарнинг 13 туманида муҳандислик тармоқлари ер остида галереялар шаклида қурилади, бу эса аҳоли учун ноқулайликларни камайтириши ва газ, электр ва сув таъминоти тизимларига хизмат кўрсатишни енгиллаштириши керак.
«Транспорт масалаларини ҳал қилиш учун "Янги Тошкент"да метро линияси узайтирилади, шунингдек, ер ости йўллари ва туннеллар қурилади. Қулай транспорт ечимлари ва чорраҳалар лойиҳалаштирилмоқда», — деди Анваров.
Қурилиш дирекцияси бош мутахассиси Умиджон Файзиев ер ости транспорт тизимига алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади. Жамоат транспорти асосан ер остида, енгил автомобиллар эса ер устида ҳаракатланиши режалаштирилган. Турар жой ва жамоат биноларида тўхташ жойларининг 90 фоизи ер остида бўлади.
У «Янги Тошкент» билан пойтахт ўртасидаги алоқа муҳим вазифа эканини, чунки бу алоҳида аҳоли пункти эмас, балки шаҳарнинг кенгайиб бораётган қисми эканини таъкидлади. Бешта асосий транспорт магистрали, жумладан, метро, трамвай, монорелс ва автобуслар интеграция қилинади.
«Янги Тошкент»да вазирликлар ва давлат идоралари бўлган маъмурий марказ пайдо бўлади. Идораларнинг штаблари аллақачон ташкил этилган ва қурилиш бўйича тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда.
Лойиҳада Қорасув ва Чирчиқ дарёларини бирлаштирадиган учта сунъий канал барпо этиш кўзда тутилган бўлиб, бу чанг ва ҳавонинг ифлосланиш даражасини камайтириши керак. Ҳудуднинг экологик тозалигини сақлаш мақсадида дарё қирғоқлари бўйлаб эни 50 метрдан 300 метргача бўлган муҳофаза зоналарини ташкил этиш режалаштирилган.
Янги шаҳар аҳолиси пойтахт аҳолиси ва миграция ҳисобига кўпаяди, муҳандислик тармоқлари эса қурилиш дирекцияси томонидан таъминланади. Аҳолининг тахминий сони 2 миллион кишини ташкил қилади.
Эгизак миноралар (Twin Towers) қурилиши инвестицияларни рағбатлантириш, иқтисодиёт ва савдони жонлантиришга қаратилган. Бу бинолар туманнинг маъмурий марказига ранг-баранглик қўшади.
Анваров, шунингдек, «Янги Тошкент»ни энергия билан таъминлаш учун қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланиш режалаштирилганини таъкидлади. Ҳудудни кўкаламзорлаштириш учун ишлатиладиган ёмғир сувини йиғиш ва ундан фойдаланиш технологиялари ишлаб чиқилмоқда.

Строительство «Нового Ташкента»: первый район планируется завершить через 6–10 лет
Первый район «Нового Ташкента» планируется построить через 6−10 лет. Проект включает подземные коммуникации, расширение метро, создание трёх искусственных каналов и строительство башен-близнецов, которые станут символом нового города.
Фото: YouTube| Cross Works
В течение 6–10 лет планируется завершить строительство первого района «Нового Ташкента», как сообщил 4 октября на пресс-конференции Джахонгир Анваров, руководитель департамента архитектуры и градостроительства дирекции строительства «Нового Ташкента», пишут в Spot.uz.
По его словам, в 13-м районе города инженерные сети будут проложены под землей в виде галерей, что должно снизить неудобства для жителей и облегчить обслуживание систем подачи газа, электричества и воды.
«Для решения транспортных вопросов в «Новом Ташкенте» будет продлена линия метро, а также построены подземные дороги и туннели. Проектируются удобные транспортные развязки и перекрестки», — заявил Анваров.
Умиджон Файзиев, главный специалист Дирекции по строительству, отметил, что особое внимание уделено подземной транспортной системе. Планируется, что общественный транспорт будет преимущественно перемещаться под землей, в то время как легковые автомобили — на поверхности. 90% парковочных мест жилых и общественных зданий будут подземными.
Он подчеркнул, что важной задачей является связь между «Новым Ташкентом» и столицей, так как это расширяющаяся часть города, а не отдельный населённый пункт. Будет интегрировано пять основных транспортных магистралей, включая метро, трамваи, монорельсы и автобусы.
В «Новом Ташкенте» появится административный центр с министерствами и государственными учреждениями. Уже созданы штабы ведомств, и ведутся подготовительные работы по строительству.
Проектом предусмотрено создание трёх искусственных каналов, которые объединят реки Корасув и Чирчик, что должно снизить уровень пыли и загрязнённости воздуха. Планируется создание охранных зон вдоль берегов рек шириной от 50 до 300 метров, чтобы сохранить экологическую чистоту территории.
Население нового города будет расти за счёт жителей столицы и миграции, а инженерные сети обеспечит дирекция строительства. Расчётная численность населения составит 2 млн человек.
Строительство башен-близнецов (Twin Towers) призвано стимулировать инвестиции и оживить экономику и торговлю. Эти здания добавят разнообразие в административный центр района.
Анваров также подчеркнул, что для энергоснабжения «Нового Ташкента» планируется использовать возобновляемые источники энергии. Разрабатываются технологии для сбора и использования дождевой воды, которая будет применяться для озеленения территории.