Тошкентда «Tashkent Travel Mart-2024» B2B кўргазмаси бўлиб ўтди
Тошкентда B2B форматидаги энг йирик халқаро сайёҳлик кўргазмаси бўлиб ўтди. Кўргазмада Марказий Осиё, Миср, БАА, Малайзия, Россия, Грузия, Туркия ва бошқа мамлакатлардан 60 дан ортиқ сайёҳлик ташкилотлари иштирок этди.
2024 йил 29-30 октябрь кунлари Тошкент шаҳрида B2B форматидаги энг йирик халқаро сайёҳлик кўргазмаларидан бири — «Tashkent Travel Mart-2024» бўлиб ўтди.
Кўргазма Ўзбекистон Республикаси Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш қўмитаси, USAIDнинг тадбиркорлик ва бизнес муҳитини ривожлантириш лойиҳаси, «Узбекистан Аирwайс» миллий авиакомпанияси ва USAIDнинг бизнесни қўллаб-қувватлаш лойиҳаси кўмагида Ўзбекистон Хусусий сайёҳлик ташкилотлари уюшмаси (ХСТУ) томонидан ташкил этилди.
Кўргазма Марказий Осиё мамлакатлари, Миср, БАА, Малайзия, Россия, Грузия, Туркия ва бошқа мамлакатлардан 60 дан ортиқ сайёҳлик ташкилотларини бирлаштирди, шунингдек, Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон каби Марказий Осиё давлатларидан 600 дан ортиқ ташриф буюрувчиларни жалб қилди. Бу «Tashkent Travel Mart-2024»ни туризм ва меҳмондўстлик соҳасида ишбилармонлик алоқаларини ўрнатиш, тажриба алмашиш ва инновацияларни тақдим этиш учун етакчи платформага айлантирди.
29 октябрь куни кўргазманинг биринчи кунида Экология вазирлиги, Ўзбекистон Хусусий сайёҳлик ташкилотлари уюшмаси (ХСТУ), Туризмни ривожлантириш қўмитаси, USAID ва Uzbekistan Airways вакиллари иштирокида кўргазманинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Биринчи куннинг асосий воқеаси ноёб сайёҳлик маҳсулотларини яратиш ва Ўзбекистонда туризм ва меҳмондўстликни рақамлаштиришга бағишланган «TRAVELHUB Uzbekistan» конференцияси бўлди. Иштирокчилар нафақат бизнеснинг халқаро майдондаги мавқеини мустаҳкамлаши, балки уни юритиш ёндашувини тубдан ўзгартириши мумкин бўлган инновацион ечимларни жорий этишни муҳокама қилди.
АҚШ, Исроил, Туркия, Хорватия, Россия, Қирғизистон, Ўзбекистон каби мамлакатлардан таниқли экспертларнинг маърузалари иштирокчилар учун ноёб қарашлар ва илҳом манбаи бўлди. Маърузачилар орасида қуйидагилар бор эди: Ана Руни (АҚШ) — операцион фаолият ва туристик маҳсулотларни ишлаб чиқиш бўйича вице-президент, Наталя Янич (Хорватия) — шартномалар тузиш бўйича етакчи мутахассис, Елена Калашникова (Қирғизистон) — Ak-Sai Travel компанияси раҳбари, Евгений Зальберг (Исроил) - гидлар ва тур етакчилари мураббийи, Леонид Мармер (Исроил) — TAL Aviation Group бизнесни ривожлантириш бўйича катта директори, Тимур Алимов (Ўзбекистон) — Minzifa Travel бош директори, Эрол Турк (Туркия) — San Tourism Software Group раиси ва TÜRSAB Ижроия кенгаши аъзоси, Хуршед Махмадов (Ўзбекистон) — ETS International минтақавий раҳбари, Людмила Сафронкина (Ўзбекистон) — MARTA лойиҳаси асосчилари ва MAYASOFT маркетинг ва сотиш бўлими раҳбари, Александр Савелов (Россия) — SAMO-Soft компанияси вакили, Жаҳонгир Мирмўминов (Ўзбекистон) — Olery компаниясининг Ўзбекистондаги вакили, Озел Ойтун (Туркия) — SAN Tourism Software Group бош директори ўринбосари, Илья Яшин (Россия) — Touch компанияси асосчиси.
«Ноёб сайёҳлик маҳсулотларини яратиш» биринчи панель сессиясининг асосий мавзулари қуйидагилардан иборат бўлди: «Ноёб сайёҳлик маҳсулоти нима?», «Қабул қилувчи туроператор билан ҳамкорлик қилиш тўғрисида қарор қабул қилган шахс қандай фикрда?», «White Label стратегияси бўйича сайёҳлик гуруҳларига қандай хизмат кўрсатиш керак?», «Ижобий фикр-мулоҳазаларни олишда гидлар ва турлидерларнинг роли», «Туризмдаги тенденциялар» ва «Амалий кейслар».
«Туризм ва меҳмондўстлик соҳасида рақамлаштириш» иккинчи панель сессиясининг асосий мавзулари: «Paximum — туризм соҳасининг барча иштирокчиларини бирлаштирувчи платформа», «Травел Течнинг ривожланиш тенденциялари ва келажаги. Rahmat.travel — мегасервис сифатида — соҳанинг янги босқичи двигатели», «SoftPOS — Visa, Master Card ва бошқалардан нақд пульсиз тўловларни қабул қилиш учун инновацион ечим,» «Туроператорлик фаолиятини рақамлаштириш. SAMO-tur — имкониятлар ва ривожланиш режалари» дастурий мажмуаси, «Меҳмонхона бизнеси соҳасида онлайн нуфузни бошқариш ечимлари: меҳмонларнинг фикрларини тўплаш, таҳлил қилиш ва қимматли ғояларга айлантириш», «SAN Tourism Software Group - 30 йил давомида туризм технологияларининг эволюцияси», «Қандай қилиб меҳмонхоналар ва бошқа жойлаштириш воситалари ўзларининг қўшимча хизматларини рақамлаштиришлари, ҳар бир меҳмон учун сотувлар ва ўртача чекни оширишлари мумкин».
30 октябрь куни кўргазманинг иккинчи куни B2B форматидаги ишбилармонлик учрашувларига бағишланди, унда сайёҳлик компаниялари вакиллари потенциал ҳамкорлар билан тўғридан-тўғри мулоқот қилиш, қўшма лойиҳаларни муҳокама қилиш ва битимлар тузиш имкониятига эга бўлдилар. Учрашувлар шахсий музокаралар шаклида ўтказилди.
B2B форматидаги ишбилармонлик учрашувларининг асосий иштирокчилари халқаро туроператорлар, меҳмонхоналар, авиакомпаниялар, сайёҳлик уюшмалари, суғурта компаниялари, оилавий меҳмон уйлари ва ИТ-платформалар вакилларидан иборат бўлди.
Ушбу учрашувлар стратегик шерикликни йўлга қўйиш, янги бизнес ечимларини яратиш ва янги бозорларга чиқиш учун муҳим бўлди. «Tashkent Travel Mart-2024» бизнес уфқларини кенгайтириш ва янги бозор шароитларига мослашиш учун ноёб имконият яратди.
«Tashkent Travel Mart-2024» Ўзбекистон ва умуман Марказий Осиёда туризм индустриясини ривожлантиришда муҳим воқеа бўлишни ваъда қилди. У халқаро алоқаларни мустаҳкамлаш, минтақанинг бой маданий меросини намойиш этиш ва иштирокчиларни энг янги тенденциялар ва технологиялар билан таништириш имконини берди. Ушбу тадбир туризм бозорининг барча иштирокчилари учун ривожланишнинг янги йўлларини топиш ва соҳада ўз позицияларини мустаҳкамлаш учун ноёб имконият бўлди.

В Ташкенте прошла B2B выставка «Tashkent Travel Mart-2024»
В Ташкенте прошла одна из крупнейших международных туристических выставок в формате B2B. Организатором выступила Ассоциация частных туристических организаций Узбекистана. Выставка собрала более 60 туристических организаций из стран Центральной Азии, Египта, ОАЭ, Малайзии, России, Грузии, Турции и других стран.
С 29 по 30 октября 2024 года в Ташкенте прошла одна из крупнейших международных туристических выставок в формате B2B — «Tashkent Travel Mart-2024».
Организатором выставки выступила Ассоциация частных туристических организаций Узбекистана (АЧТО) при поддержке Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан, Комитета по развитию туризма Республики Узбекистан, Проекта USAID по развитию предпринимательства и бизнес-среды, национальной авиакомпании «Uzbekistan Airways» и Проекта USAID по поддержке бизнеса.
Выставка собрала более 60 туристических организаций из стран Центральной Азии, Египта, ОАЭ, Малайзии, России, Грузии, Турции и других, а также привлекла свыше 600 посетителей из стран Центральной Азии, включая Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан. Это сделало «Tashkent Travel Mart-2024» ведущей платформой для установления деловых контактов, обмена опытом и представления инноваций в сфере туризма и гостеприимства.
29 октября, в первый день выставки, состоялась торжественная церемония открытия выставки с участием представителей Министерства экологии, Ассоциации частных туристических организаций Узбекистана (АЧТО), Комитета по развитию туризма, USAID и Uzbekistan Airways.
Ключевым событием первого дня стала конференция «TRAVELHUB Uzbekistan», посвященная созданию уникальных туристических продуктов и цифровизации туризма и гостеприимства в Узбекистане. Участники обсудили внедрение инновационных решений, которые могут не только усилить позиции бизнеса на международной арене, но и кардинально изменить подход к его ведению.
Выступления признанных экспертов из таких стран, как США, Израиль, Турция, Хорватия, Россия, Кыргызстан, Узбекистан предоставили уникальные инсайты и вдохновение для участников. Среди спикеров были: Ана Руни (США) – вице-президент по операционной деятельности и разработке турпродуктов, Наталья Янич (Хорватия) – ведущий специалист по контрактованию, Елена Калашникова (Кыргызстан) – руководитель компании Ak-Sai Travel, Евгений Зальберг (Израиль) – тренер гидов и турлидеров, Леонид Мармер (Израиль) – старший директор по развитию бизнеса TAL Aviation Group, Тимур Алимов (Узбекистан) – генеральный директор Minzifa Travel, Эрол Турк (Турция) – председатель San Tourism Software Group и член Исполнительного совета TÜRSAB, Хуршед Махмадов (Узбекистан) – региональный руководитель ETS International, Людмила Сафронкина (Узбекистан) – один из учредителей проекта MARTA и руководитель отдела маркетинга и сбыта в MAYASOFT, Александр Савелов (Россия) – представитель компания САМО-Софт, Жахонгир Мирмуминов (Узбекистан) – представитель Olery в Узбекистане, Озел Ойтун (Турция) – заместитель генерального директора SAN Tourism Software Group, Илья Яшин (Россия) – основатель компании Touchh.
Ключевые темы первой панельной сессии «Создание уникальных туристических продуктов» включали: «Что такое уникальный туристический продукт?», «Как мыслит лицо, принимающее решение о партнерстве с принимающим туроператором?», «Как обслуживать туристические группы по стратегии White Label?», «Роль гидов и турлидеров в получении положительной обратной связи», «Тренды в туризме» и «Практические кейсы».
Ключевые темы второй панельной сессии «Цифровизация в индустрии туризма и гостеприимства» охватывали: «Paximum – платформа, объединяющая всех участников туристической отрасли», «Тенденции развития и будущее Travel Tech. Rahmat.travel как мегасервис – двигатель нового этапа индустрии», «SoftPOS – инновационное решение для приема безналичных платежей от Visa, Master Card и др.», «Цифровизация туроператорской деятельности. Программный комплекс САМО-тур – возможности и планы развития», «Решения для управления онлайн-репутацией в сфере гостиничного бизнеса: сбор, анализ и преобразование отзывов гостей в ценные идеи», «SAN Tourism Software Group – эволюция туристических технологий за 30 лет», «Как отели и другие средства размещения могут оцифровывать свои дополнительные услуги, увеличивать продажи и средний чек с каждого гостя».
30 октября, второй день выставки, был посвящен деловым встречам в формате B2B, на которых представители туристических компаний смогли напрямую пообщаться с потенциальными партнерами, обсудить совместные проекты и заключить соглашения. Встречи прошли в формате личных переговоров.
Основные участники деловых встреч в формате B2B включали международные туроператоры, гостиницы, авиакомпании, туристические ассоциации, страховые компании, семейные гостевые дома и представители IT-платформ.
Эти встречи стали ключевыми для заключения стратегических партнерств, создания новых бизнес-решений и выхода на новые рынки. «Tashkent Travel Mart-2024» предоставила уникальную возможность расширить горизонты бизнеса и адаптироваться к новым условиям рынка.
«Tashkent Travel Mart-2024» обещала стать важнейшим событием в развитии туристической индустрии Узбекистана и Центральной Азии в целом. Она позволила укрепить международные связи, продемонстрировать богатое культурное наследие региона и познакомить участников с новейшими тенденциями и технологиями. Это событие стало уникальной возможностью для всех игроков туристического рынка найти новые пути развития и укрепить свои позиции в индустрии.