Suriyadan agʻdarilgan prezident Bashar Asad Moskvada boʻlib, Rossiyada boshpana oldi. Avvalroq ayrim OAV u boʻlgan samolyot halokatga uchrashi mumkinligi haqida xabar bergandi.
Suriya prezidenti Bashar Asad va uning oila aʼzolari Moskvaga yetib keldi va Rossiya ularga boshpana berdi, deb xabar qildi TASS Kremldagi manbaga tayanib.
Asadning prezidentlik lavozimidan isteʼfo bergani va Suriyani tark etgani haqidagi birinchi rasmiy bayonot yakshanba kuni ertalab aynan Rossiya Tashqi ishlar vazirligi tomonidan berildi.
Biroq oʻsha paytda Rossiya tashqi siyosat idorasi Asadning qayerdaligi haqida hech qanday maʼlumot bermadi.
Keyinroq Rossiya ommaviy axborot vositalari bir vaqtning oʻzida Kremldagi manbaga tayanib, Rossiya Asad va uning yaqinlariga “insonparvarlik nuqtai nazaridan” boshpana berganini maʼlum qildi.
Eslatib oʻtamiz, yakshanba kuni erta tongda, qoʻzgʻolonchilar qarshiliksiz Damashqqa kirgandan soʻng, Rossiyada terrorchi deb tan olingan va taqiqlangan “Hayʼat Tahrir ash-Shom” guruhi va uning ittifoqchilari “zolim Bashar Asad qochdi” deb eʼlon qilishdi.
Shundan soʻng Buyuk Britaniyada joylashgan Suriya inson huquqlari kuzatuv kengashi (SOHR) rahbari Rami Abdul Rahmon, Asad boʻlishi mumkin boʻlgan samolyot “harbiy xavfsizlik kuchlari obyektdan chiqib ketmasidan oldin Damashq xalqaro aeroporti orqali Suriyani tark etganini” maʼlum qildi.
Rahmonga koʻra, u samolyotning shanba kuni mahalliy vaqt bilan soat 22:00 da (GMT 20:00) uchishi kerakligi haqida maʼlumotga ega.
Flightradar24 sayti bu vaqtda hech qanday parvozni qayd etmagan, ammo Cham Wings Airlines aviakompaniyasining Airbus A320 samolyoti shanba kuni yakshanbaga oʻtar kechasi soat 00:56 atrofida Birlashgan Arab Amirliklarining Sharjasiga uchib ketgan.
Bu samolyot Sharjaga oʻz vaqtida qoʻndi. Biroq Birlashgan Arab Amirliklari prezidentining diplomatik maslahatchisi Bahrayndagi jurnalistlarga Asadning BAAda ekanligi haqida maʼlumotga ega emasligini aytdi.
Shu bilan birga, Reuters axborot agentligi Suriya armiyasining ikki yuqori martabali zobitiga tayanib, Asad yakshanba kuni ertalab Damashq aeroportida Syrian Air samolyotiga oʻtirgani haqida xabar berdi.
Agentlik maʼlumotlariga koʻra, Il-76T Syrian Air yuk samolyoti mahalliy vaqt bilan soat 03:59 da aeroportdan uchib ketgan, biroq parvoz rejasida belgilangan manzil koʻrsatilmagan.

президент Сирии Башар Асад и члены его семьи прибыли в Москву и Россия предоставила им убежище, сообщает ТАСС со ссылкой на источник в Кремле.
Первое официальное заявление об отставке Асада с поста президента и о том, что он покинул Сирию, сделало утром в воскресенье именно Министерство иностранных дел России.
Однако в тот момент российское внешнеполитическое ведомство не дало никаких сведений о местонахождении Асада.
Позже российские СМИ одновременно передали сообщения со ссылкой на источник в Кремле, что Россия предоставила Асаду и его близким убежище «исходя из соображений гуманитарного характера».
Напомним, рано утром в воскресенье, после того как повстанцы без сопротивления вошли в Дамаск, группировка «Хайят Тахрир аш-Шам» (признана в России террористической и запрещена) и ее союзники объявили, что «тиран Башар Асад бежал».
После этого глава базирующейся в Великобритании Сирийского наблюдательного совета по правам человека (SOHR) Рами Абдул Рахман сообщил, что самолет, на котором мог находиться Асад, «покинул Сирию через международный аэропорт Дамаска до того, как армейские силы безопасности вышли с объекта».
По словам Рахмана, у него есть информация о том, что самолет должен был вылететь в 22:00 по местному времени (20:00 GMT) в субботу.
Сайт Flightradar24 не зафиксировал вылета в это время, хотя самолет Airbus A320 авиакомпании Cham Wings Airlines вылетел в ночь с субботы на воскресенье около 00:56, направившись в Шарджу в Объединенных Арабских Эмиратах.
Этот самолет приземлился в Шардже вовремя. Однако дипломатический советник президента Объединенных Арабских Эмиратов заявил журналистам в Бахрейне, что ему неизвестно, находится ли Асад в ОАЭ.
Тем временем информационное агентство Reuters со ссылкой на двух неназванных старших офицеров сирийской армии сообщило, что рано утром в воскресенье Асад сел на борт самолета авиакомпании Syrian Air в аэропорту Дамаска.
По данным агентства, грузовой самолет Ил-76Т Syrian Air вылетел из аэропорта в 03:59 по местному времени, пункт назначения в полетном плане указан не был.