Hisob palatasi 4,5 trln soʻmlik davlat xaridlarida xatolar aniqladi
Hisob palatasi oʻtgan yili 4,5 trillion soʻmlik davlat xaridlarida kamchiliklar borligini aniqladi. Bu yoʻnalishdagi tizimli ishlar 2025-yilda ham davom ettirilishi rejalashtirilmoqda. Buning uchun Hisob palatasining “Masofaviy audit” tizimiga 110 ta vazirlik va idoraning maʼlumotlar bazasi kiritiladi.
Oʻzbekistonda byudjet mablagʻlaridan foydalanish ustidan moliyaviy nazorat kuchaytiriladi. Shavkat Mirziyoyev Hisob palatasining 2024-yilda amalga oshirilgan ishlar yakunlari va 2025-yilga moʻljallangan asosiy vazifalar toʻgʻrisidagi taqdimoti bilan tanishdi, deb xabar bermoqda Oʻzbekiston prezidenti matbuot xizmati.
Soʻnggi yillarda Hisob palatasi faoliyati oʻzgardi, u hududlarda budjet intizomiga rioya etilishiga koʻmaklashuvchi tuzilmaga aylandi. Eskirgan tekshiruv tizimi oʻrniga xalqaro standartlarga asoslangan audit tizimi joriy etildi. Jahon bankining “Tashqi audit koʻrsatkichi”da Oʻzbekiston “yaxshi” darajaga koʻtarildi.
Natijada, 2024-yilda Hisob palatasi yangi manbalar hisobidan budjetga 3,7 trln soʻm qoʻshimcha tushumlarni taʼminladi. Vazirlik va idoralarning samarasiz xarajatlari 9,2 trln soʻmga optimallashtirildi, 2,3 trln soʻmlik moliyaviy kamomadlarning oldi olindi. Davlat xaridlari sohasida 4,5 trillion soʻmlik kamchiliklar aniqlanib, bartaraf etildi.
Taʼkidlanganidek, bu yoʻnalishdagi ishlarni joriy yilda ham davom ettirish zarur.
“Shu maqsadda Hisob palatasining ”Masofaviy audit“ axborot tizimiga 110 ta vazirlik va idoraning maʼlumotlar bazalari kiritiladi. Bu joriy yilda 480 trillion soʻmlik byudjet xarajatlarini monitoring bilan toʻliq qamrab olish imkonini beradi”, — deyiladi xabarda.
Shuningdek, byudjet daromadlarining qoʻshimcha manbalarini aniqlash, moliyaviy va boshqa xatarlarning oldini olish, davlat ulushi mavjud korxonalarning moliyaviy faoliyatini nazorat qilish doimiy vazifa boʻlib qolmoqda.

В Узбекистане усилят финансовый контроль за использованием бюджетных средств. Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией Счетной палаты об итогах проделанной работы в 2024 году и основных задачах на 2025 год, сообщает пресс-служба президента Узбекистана.
За последние годы деятельность Счетной палаты претерпела изменения, она стала структурой, оказывающей содействие в соблюдении бюджетной дисциплины в регионах. Вместо устаревшей системы проверок внедрена система аудита на основе международных стандартов. В «Индикаторе внешнего аудита» Всемирного банка Узбекистан поднялся до уровня «хорошо».
В результате в 2024 году Счетная палата за счет новых источников обеспечила дополнительные поступления в бюджет на сумму 3,7 трлн сумов. Оптимизированы неэффективные расходы министерств и ведомств на 9,2 трлн сумов, предотвращены финансовые недочеты на 2,3 трлн сумов. В сфере госзакупок выявлены и устранены недостатки на 4,5 трлн сумов.
Как отмечалось, работу в этом направлении необходимо продолжить и в нынешнем году.
«С этой целью в ИС "Дистанционный аудит" Счетной палаты будут интегрированы базы данных 110 министерств и ведомств. Это позволит в нынешнем году полностью охватить мониторингом бюджетные расходы в объеме 480 триллионов сумов», — говорится в сообщении.
Также постоянными задачами остаются выявление дополнительных источников доходов бюджета, предотвращение финансовых и иных рисков, важное значение имеет также мониторинг финансовой деятельности предприятий с долей государства.