2100-yilga kelib dunyoda yuzlab tillar yoʻq boʻlib ketishi mumkin
Tilshunoslarning bashoratiga koʻra, XXI asr oxiriga kelib 279 til sohiblari yoʻqoladi. Asr boshidan beri 88 ta sheva yoʻq boʻlib ketdi, ular orasida Amerika va Okeaniya mahalliy xalqlari dialektlari ham bor edi. Olimlarning taʼkidlashicha, tillarning qirilib ketish surʼati oʻsishda davom etmoqda.
Foto: Colourbox
2100-yilga kelib dunyoda 279 ta til yoʻqolib ketishi mumkin, deb xabar berdi Rossiya Fanlar akademiyasi Tilshunoslik instituti katta ilmiy xodimi Yuriy Koryakov.
Tilshunoslarning maʼlumotlariga koʻra, XXI asr boshidan beri 88 ta til, jumladan, Indoneziyaning shimoli-gʻarbiy papuaslari tili, Bering orolida ishlatiladigan aleut tili lahjasi, shuningdek, tekislik apachlari tili yoʻqolgan.
Koryakovning taʼkidlashicha, XXI asrda tillar oʻn yil ichida oʻrtacha 40 ga yaqin tezlikda yoʻq boʻlib ketmoqda. Taqqoslash uchun, butun XX asr davomida 256 ta til barham topdi.

К 2100 году в мире могут исчезнуть сотни языков
Лингвисты прогнозируют, что к концу XXI века утратят носителей 279 языков. С начала века уже исчезли 88, среди них – диалекты коренных народов Америки и Океании. Ученые отмечают, что темпы вымирания языков продолжают расти.
Фото: Colourbox
К 2100 году в мире могут исчезнуть 279 языков, сообщил РИА Новости Юрий Коряков, старший научный сотрудник Института языкознания РАН.
По данным лингвистов, с начала XXI века уже утрачены 88 языков, включая язык северо-западных папуасов Индонезии, диалект алеутского языка, использовавшийся на острове Беринга, а также язык равнинных апачей.
Коряков отметил, что в XXI веке языки исчезают со средней скоростью около 40 за десятилетие. Для сравнения, за весь XX век прекратили существование 256 языков.