Payme onlayn toʻlov tizimlari bozorida ustun mavqega ega deb topildi
Raqobat qoʻmitasi Payme`ni Oʻzbekiston onlayn toʻlov tizimlari bozorida ustun mavqega ega operator sifatida tan oldi. Ushbu maqom daromad yoki foydalanuvchilar chegarasidan oshganda yoki bozordagi ulushi 40 foizdan oshganda beriladi.
Raqobatni rivojlantirish va isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish qoʻmitasi Payme`ni Oʻzbekistonda ustun mavqega ega raqamli platforma operatori sifatida tan oldi. Bu haqda vazirlik matbuot xizmati xabar berdi.
Qoʻmita raqamli platforma operatorining ustun mavqeini va ustun muzokara kuchini tan olish tartibini nazarda tutuvchi qarorni eslatdi.
Ushbu qarorga muvofiq va Raqobat qoʻmitasining tegishli buyrugʻi asosida Payme onlayn toʻlov tizimlari bozorida ustun mavqega ega boʻlgan raqamli platforma operatori sifatida rasman tan olingan.
Qaysi holatda platformalar dominant deb tan olinadi:
• 100 ming BHMdan ortiq (37,5 mlrd soʻm) sotuvdan yillik tushum;
• har oyda 50 mingdan ortiq faol oxirgi foydalanuvchilar yoki har oyda 3 mingdan ortiq faol biznes foydalanuvchilar.
Maqom foydalanuvchilar sonidan qatʼi nazar, maʼlum bir bozorda 40% dan ortiq boʻlgan platformalarga beriladi.

Payme признали доминирующим на рынке онлайн-платёжных систем
Комитет по конкуренции признал Payme оператором с доминирующим положением на рынке онлайн-платёжных систем Узбекистана. Этот статус присваивается при превышении порога выручки или пользователей, либо при доле на рынке свыше 40%.
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей признал Payme оператором цифровой платформы, обладающим доминирующим положением в Узбекистане. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
В комитете напомнили о постановлении, предусматривающем порядок признания доминирующего положения и превосходной переговорной силы оператора цифровой платформы.
В соответствии с данным постановлением и на основании соответствующего приказа Комитета по конкуренции, Payme официально признано оператором цифровой платформы, обладающим доминирующим положением на рынке онлайн-платежных систем, — говорится в сообщении.
В каком случае платформы признают доминирующими:
годовая выручка от продаж более 100 тысяч БРВ (37,5 млрд сумов);
свыше 50 тысяч ежемесячно активных конечных пользователей, либо свыше 3 тысяч ежемесячно активных бизнес-пользователей.
Статус вне зависимости от числа пользователей присваивается платформам, на которые приходится более 40% на определенном рынке.