Ўзбекистон йўллари уч тоифага бўлинади.
Ўзбекистонда йўллар “Йўл харитаси” лойиҳасини амалга ошириш учун уч тоифага бўлинади. Рўйхатлар 2025 йил 1 январдан кучга киради.
Ўзбекистонда “Йўл харитаси” лойиҳасини амалга ошириш доирасида йўллар уч тоифага бўлинади. Бу ҳақда Норма хабар бермоқда.
4 июль куни Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистондаги умумий фойдаланишдаги автомобил йўллари рўйхатини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори билан республикадаги автомобил йўлларининг тоифалари белгиланди. Энди барча йўллар қуйидагиларга бўлинади:
1. Халқаро аҳамиятга эга автомобил йўллари (умумий узунлиги 3833 километр бўлган 11 та йўл);
2. Республика аҳамиятидаги автомобил йўллари (умумий узунлиги 14316 километр бўлган 240 та йўл);
3. Маҳаллий автомобил йўллари (умумий узунлиги 24222 километр бўлган 1818 та йўл).
Рўйхатлар 2025 йил 1 январдан кучга киради.
Транспорт вазирлигига бир ой муддатда умумий фойдаланишдаги автомобил йўлларида жойлашган кўприк иншоотлари рўйхатини тасдиқлаш топширилди.
Аввалроқ Ўзбекистон ҳукумати автомобиллар учун экостикерларни босқичма-босқич жорий этиш муддатларини қайта кўриб чиққани ҳақида хабар берилганди. Тизим 2024 йил 1 июндан эмас, 2025 йилнинг 1 мартидан жорий этила бошлайди.

В Узбекистане дороги разделят на три категории в рамках реализации «Дорожной карты». Об этом сообщает Norma.
4 июля Кабинет министров принял постановление «Об утверждении Перечня дорог общего пользования Узбекистана», которое определило категории дорог в стране. Теперь все дороги будут разделены на:
1. Дороги международного значения (11 дорог общей протяжённостью 3 833 километра);
2. Дороги государственного значения (240 дорог общей протяжённостью 14 316 километров);
3. Дороги местного значения (1 818 дорог общей протяжённостью 24 222 километра).
Перечни вступят в силу с 1 января 2025 года.
Министерству транспорта было поручено в месячный срок утвердить перечень мостовых сооружений, расположенных на автомобильных дорогах общего пользования.
Ранее сообщалось, что правительство Узбекистана пересмотрело сроки поэтапного введения экостикеров для автомобилей. Систему начнут вводить с 1 марта 2025 года вместо 1 июня 2024 года.