Самарқандда қурилиш вақтида бир қанча қимматбаҳо дарахтлар кесилган. Бу ҳақда вилоят экология бошқармаси матбуот хизмати хабар берди.
Мутахассислар томонидан кўздан кечириш ишлари ўтказилиб, С.Э.Ш. қурилиш ташкилоти ишчилари тўртта қимматбаҳо дарахт ва битта камроқ қимматли дарахтни йўқ қилган.
Экология вазирлигининг «Vzglyad.uz»га хабар беришича, табиатга етказилган зарар миқдори 168 миллион 300 минг сўм миқдорида ҳисоблаб чиқилиб, жиноий белгилар мавжудлиги сабабли тегишли ҳужжатлар вилоят прокуратурасига ўтказилган.
Эслатиб ўтамиз, 2022-2023 йилларда Тошкент вилояти Экология бошқармаси томонидан жами 600 дан ортиқ дарахтни кесиш учун рухсатнома берилган эди. Фақат битта “4-қурилиш бошқармаси” бир вақтнинг ўзида 528 та дарахтни кесиб ташлаган. Экологик партия депутатлари Бош прокуратурага мурожаат қилган.

В Самарканде на стройке было вырублено несколько ценных деревьев. Об этом сообщила пресс-служба областного управления экологии.
Специалисты провели проверку на месте и выяснили, что работники строительного предприятия «С.Э.Ш.» уничтожили четыре ценных и одно менее ценное дерево.
Фото: Управление экологии Самаркандской области
Как уточнили «Взгляд.uz» в Минэкологии, подсчитана сумма ущерба, причиненного природе, в размере 168 300 000 сумов, а поскольку имелись криминальные признаки, соответствующие документы были переданы в областную прокуратуру.
Напомним, что за 2022-2023 годы Управление экологии Ташкентской области выдало разрешения на вырубку в общей сложности более 600 деревьев. Только одно «4-ое стройуправление» вырубило 528 деревьев за раз. Депутаты Экологической партии обратились в Генпрокуратуру.