Аёллар колонияларидан бирида 998 нафар маҳкум ахлоқ тузатиш йўлига ўтди
21-сонли ахлоқ тузатиш колониясида маҳкумларнинг қонун ҳужжатларига мувофиқ яшаши ва ахлоқ тузатиш йўлига ўтишини аниқлаш мезонларига бағишланган комиссия йиғилиши бўлиб ўтди. Йиғилишда 1159 нафар судланган хотин-қизлар тиббий кўрикдан ўтказилди.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Ахборот хизматининг хабарига кўра, жорий йилнинг 5 июль куни 21-сонли ахлоқ тузатиш колониясида маҳкумларнинг қонун ҳужжатларига риоя қилган ҳолда яшашга лаёқатлилигини аниқлаш мезонларига бағишланган комиссия йиғилиши бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 1021-моддасига мувофиқ комиссия таркибига жамоатчилик вакиллари, яъни маҳаллий Кенгашлар депутатлари, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил (омбудсман)нинг ҳудудий вакиллари киради. Бундан ташқари, ўз-ўзини бошқариш органлари ҳамда аҳоли орасида ҳаётий тажриба ва обрўга эга бўлган жамоат ташкилотлари вакиллари қатнашди.
Йиғилишда 1159 нафар судланган хотин-қизлар тиббий кўрикдан ўтказилиб, 998 нафар маҳкум қонун доирасида ўз ҳаётини давом эттириши мумкинлиги аниқланди.
Уларнинг меҳнатга виждонан муносабати, белгиланган меҳнат меъёрларига риоя этиши, таълим ва касб-ҳунар ўрганишга қизиқиши, ахлоқ тузатиш муассасаларида ташкил этилаётган маданий-маърифий тадбирларда иштирок этишига алоҳида эътибор қаратилди.
Маҳкумларнинг муассасада белгиланган ички тартиб қоидаларига риоя этиши каби мезонлар ҳам инобатга олинди.
Аввалроқ AlterEgo лойиҳаси муаллифи Кирилл Алтман аёллар колониясининг собиқ маҳбуси билан янги видео интервюни эълон қилган эди. Аёл Гулнора Каримованинг қамоқда сақлаш шароитлари ва қандай имтиёзларга эга экани ҳақида гапирган.

Как сообщает Информационная служба представителя Олий Мажлиса по правам человека, 5 июля текущего года в исправительной колонии №21 состоялось заседание комиссии по критериям определения того, способны ли осужденные жить, соблюдая закон.
Согласно статье 1021 УК РУз, в состав комиссии входят представители общественности, то есть депутаты местных Советов, региональные представители уполномоченного по правам человека (омбудсмана) Олий Мажлиса Республики Узбекистан, также органы самоуправления, общественные организации имеющие жизненный опыт и репутацию среди населения.
На заседании были осмотрены 1159 осужденных женщин, и было выявлено, что 998 осужденных способны продолжить жизнь, соблюдая закон.
Особое внимание уделялось их добросовестному отношению к труду, выполнению установленных трудовых норм, интересу к образованию и профессиональной подготовке, участию в культурно-просветительских мероприятиях, которые были организованы в исправительных учреждениях.
Также учитывались такие критерии, как соблюдение осужденными правил внутреннего распорядка, установленных в учреждении.
Ранее автор проекта AlterEgo Кирилл Альтман опубликовал новое видеоинтервью с экс-заключенной женской колонии. Женщина рассказала об условиях содержания Гульнары Каримовой и какие у нее есть привилегии.