Андижондаги қорамолларда янги касаллик аниқланди
Ижтимоий тармоқларда Андижондаги қорамолларда номаълум касаллик аниқлангани ҳақида маълумот тарқалди. Вилоят ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бошқармаси маълум қилишича, чорва моллари мониторинги олиб борилиб, илмий изланишлар қилинмоқда.
Яқинда ижтимоий тармоқларда қорамоллар янги касалликка чалингани, Андижондаги чорва бозорлари тозалаш учун ёпилгани ҳақида хабарлар пайдо бўлди. Вилоят ҳокимлиги бу хабарларга муносабат билдирди.
Андижон вилояти ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш бошқармаси бошлиғи Дилмурод Қаюмов вилоятда қорамолларнинг янги касалликлари кузатилмаганини маълум қилди.
Унинг қайд этишича, вилоятда эпизоотик вазият барқарорлигича қолмоқда. Ҳар бир туман ва шаҳарда доимий иш олиб борувчи штаблар ташкил этилган. Бундан ташқари, ветеринария мутахассислари гўшт ва гўшт маҳсулотларини сотишни назорат қилиш учун ҳайвонлар бозорларида иш олиб боради.
Дилмурод Қаюмов, шунингдек, касалликда гумон қилинган қорамоллар назоратга олингани ҳақида хабар берди. Айтилишича, аналитик тадқиқотлар олиб борилмоқда, натижалари кейинроқ тақдим этилади.

Недавно в социальных сетях появились сообщения о том, что крупный рогатый скот заразился новой болезнью, животноводческие рынки в Андижане закрыли на чистку. В администрации региона отреагировали на эти сообщения.
Дилмурод Каюмов, руководитель Управления ветеринарии и развития животноводства Андижанской области, заявил об отсутствии новых заболеваний крупного рогатого скота в регионе.
Он отметил, что в области сохраняется стабильная эпизоотическая ситуация. В каждом районе и городе созданы штабы, которые работают постоянно. Кроме того, на рынках животных работают ветеринарные эксперты, которые контролируют продажу мяса и мясопродуктов.
Также Дилмурод Каюмов сообщил, что крупный рогатый скот с подозрением на заболевание находится под контролем. Проводятся аналитические исследования, результаты которых будут предоставлены позже.