Кибержиноятчилар банк карталаридан 370 миллиард сўмни ўғирлашга уринган
Тошкентда банк карталаридан 370 миллиард сўм ўғирлашга уринган шахслар ушланди. Улар банк ҳисоб рақамларига ва дастурий таъминотга кириш кодларини қўлга киритиб, режа ишлаб чиққан. Шубҳали шахслар пулларни конвертация қилиш вақтида қўлга олинди.
Фото: XAVFSIZLIK Telegram канали
Тошкентда кибержиноятчилар банк карталаридан 370 миллиард сўмни ўғирламоқчи бўлди. Бу ҳақда Давлат хавфсизлик хизмати (ДХХ) матбуот хизмати хабар берди.
Маълум бўлишича, аввал банкда ишлаган 33 ёшли эркак банкда ишлаган бошқа бир 22 ёшли танишидан 6,5 минг долларга ҳисоб рақамларига кириш кодлари ва дастурий таъминотни олган.
Шундан сўнг у илгари фирибгарлик учун уч марта судланган Наманган вилоятида яшовчи 51 ёшли фуқаро ва Тошкент вилоятида яшовчи 35 ёшли фуқаро билан ўзаро жиноий тил бириктирган. Улар банк ҳисоб рақамлари ва пластик карточкаларидан жами 370 миллиард сўм (30 миллион долларга яқин) ўғирлаш режасини ишлаб чиқиб, бу пулларни офшор зоналар орқали хорижга ўтказишни режалаштирган.
Бироқ улар 198 миллиард сўмни хорижий ҳисоб рақамларига ўтказиш учун хорижий валютага ўтказмоқчи бўлган вақтида қўлга олинди. Режани амалга оширгач, гумонланувчилар жиноят хорижлик хакерлар томонидан содир этилгани ҳақида маълумот тарқатишни режалаштирган.
Юқоридаги шахсларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 169-модданинг (ўта йирик ҳажмдаги ўғирлик) 4-қисми “а” банди ва 25-моддаси (Жиноятга тайёргарлик кўриш ва жиноят содир этишга суиқасд қилиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Гумонланувчилар қамоққа олинган.

В Ташкенте киберпреступники попытались похитить с банковских карт 370 миллиардов сумов. Об этом сообщила пресс-служба Службы государственной безопасности (СГБ).
Как стало известно, 33-летний мужчина, ранее работавший в банке, за 6,5 тысяч долларов получил от своего 22-летнего знакомого, также работавшего в банке, коды доступа к счетам и программному обеспечению.
Затем он вступил в сговор с 51-летним жителем Наманганской области, который ранее трижды был судим за мошенничество, и с 35-летним жителем Ташкентской области. Они разработали план по краже с банковских счетов и пластиковых карт общей суммы в 370 млрд сумов (около 30 млн долларов) и планировали перевести эти деньги за границу через оффшорные зоны.
Однако их задержали при попытке конвертировать 198 млрд сумов в иностранную валюту для перевода на зарубежные счета. После реализации плана подозреваемые планировали распространять информацию о том, что преступление было совершено иностранными хакерами.
В отношении вышеуказанных лиц возбуждено уголовное дело по п. «а» ч. 4 ст. 169 (кража в особо крупном размере) через статью 25 (приготовление к преступлению и покушение на преступление) УК РУз. Подозреваемые взяты под стражу.