Kun.uz: Тошкентдаги яна бир автосалон харидорларни алдамоқда
Kun.uz нашри «Alliance Motors» автосалонининг ходимлари автомобил сотиб олиш учун пул тўлаган фуқароларни алдаб, тегишли ҳужжатларни тўлдирмасдан автомашиналарни бераётгани ҳақида хабар берди.
Яна бир автосалон одамларни алдаётган бўлиши мумкин. Kun.uz’га бир неча фуқаролар мурожаат қилиб, автосалонга пул тўлаб, машина ололмаётганини маълум қилди.
Мурожаатда айтилишича, Тошкент шаҳридаги «Allianse Motors» МЧЖ мижозлар билан шартнома тузиб, автомашиналарни ўз вақтида етказиб бермаган. Сотиб олинган ва харидорга берилган автомашиналарнинг ҳужжатлари берилмагани учун бир неча киши бюрократик қоғозбозлик қурбони бўлган.
Аризачига кўра, 2024-йил 19 май куни «Allianse Motors» МЧЖ билан «BYD» русумли автомашина сотиб олиш бўйича шартнома тузиб, автосалонга 63 900 000 сўм, 20 май куни эса 178 500 000 сўм тўлаган.
«Менга ўзини автосалон директориман деб таништирган Давлат Нарзиев машинани 15 кун ичида етказиб беришни ваъда қилди. Бу даврдан кейин мен машинамни талаб қила бошладим, лекин у узоқ вақт давомида ‘мени нонушта билан таомлантириб келмоқда’ (алдамоқда — таҳр.). Ниҳоят, 2024 йил 29 июнь куни машинам етиб келганини, шартнома бўйича қолган пулни тўлашим кераклигини айтди. Мен автосалонга бориб, қолган пулни тўладим. Эртаси куни машинани эвакуаторда уйимга олиб келишди. Лекин шу кунгача менга бунинг учун ҳужжатлар тақдим этилмаган», — дейди Асилбек Бобойоров.
Мурожаатда, шунингдек, «Allianse Motors» МЧЖ мансабдор шахслари автомашиналарни шартномага кўра ўз вақтида етказиб бермай, автомашиналар ҳақини тўлаган бир неча ўнлаб фуқароларни алдагани қайд этилган.
Статистика агентлигининг очиқ маълумотларига кўра, 2021 йил декабрь ойида давлат рўйхатидан ўтган «Allianse Motors» МЧЖ Давлатбек Нарзиевга тегишли.

Возможно еще один салон обманывает граждан. В Kun.uz обратились несколько граждан и сообщили, что заплатив деньги автосалону не смогли получить машину.
Согласно обращению, ООО «Allianse Motors» в Ташкенте заключили договор с клиентами и не выдали автомобили в срок. Несколько человек стали жертвами бюрократической волокиты с невыдачей документов на купленные и выданные покупателю автомобили.
По словам заявителя, 19 мая 2024 года он подписал договор с ООО «Allianse Motors» на приобретение автомобиля BYD и заплатил автосалону 63 900 000 сумов, а 20 мая – 178 500 000 сумов.
«Давлат Нарзиев, представившийся мне директором автосалона, пообещал привезти машину через 15 дней. По истечении этого срока я начал требовать свою машину, но он уже давно «кормит меня завтраками. Наконец, 29 июня 2024 года он сказал, что моя машина прибыла и что я должен оплатить оставшуюся сумму по договору. Я поехал в автосалон и внес оставшуюся сумму. На следующий день машину на эвакуаторе привезли ко мне домой. Но до сегодняшнего дня мне не предоставили документы на нее», — говорит заявитель Асилбек Бобоеров.
Также в обращении указано, что должностные лица ООО «Allianse Motors» обманули несколько десятков оплативших машины людей, не доставив им автомобили в срок согласно договору.
По открытым данным Агентства по статистике, ООО «Allianse Motors», зарегистрированное государством в декабре 2021 года, принадлежит Давлатбеку Нарзиеву.