The Guardian: Илон Маск 2027 йилга бориб биринчи триллионер бўлиши мумкин
Америкалик тадбиркор Илон Маск 2027 йилга бориб 1 триллион долларлик бойликка эришиши мумкин. Bloomberg Billionaires Index маълумотларига кўра, ҳозирда унинг бойлиги 251 миллиард долларга баҳоланмоқда, бу эса уни дунёдаги энг бой одамга айлантиради.
Фото: REUTERS/Gonzalo Fuentes
Америкалик тадбиркор Илон Маск бойлиги триллион долларга етадиган дунёдаги биринчи одам бўлиши мумкин. Бу 2027 йилда содир бўлиши мумкин, деб хабар бермоқда The Guardian Информа Cоннеcт Аcадемй гуруҳига таяниб.
Мутахассисларнинг фикрича, Маскнинг аҳволи йилига ўртача 110 фоизга ўсиб бормоқда. Bloomberg Billionaires Index маълумотларига кўра, ҳозирда унинг бойлиги 251 миллиард долларга баҳоланмоқда, бу эса уни дунёдаги энг бой одамга айлантиради.
Прогнозларга кўра, 2028 йилга бориб иккинчи триллионер Ҳиндистоннинг Adani компанияси асосчиси Гаутам Адани бўлади. Унинг ҳолати йилига ўртача 123% га ошади. Шунингдек, ушбу мақомга Nvidia бош ижрочи директори Женсен Хуан ва Индонезия магнати Пражого Пангесту ҳам эришиши мумкин.
Француз бизнесмени Бернард Арно, Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) компанияси асосчиси ва президенти, 2030 йилга келиб миллиардер мақомига эришиши мумкин. Шу билан бирга, Meta (Россияда тақиқланган) раҳбари Марк Цукерберг ҳам триллион долларга етади.
14 август куни Маск бойлиги 235 миллиард доллар бўлган Bloomberg Billionaires Index рейтингида биринчи ўринни эгаллади.
Илон Маск 2021 йил январь ойида 200 миллиард доллардан ошганида дунёдаги энг бой одамга айланди. 2021 йил ноябрь ойи бошида унинг бойлиги 340 миллиард долларга етди ва у Амазон асосчиси Жефф Безосни ортда қолдириб, дунёдаги энг бой одамга айланди.
2022 йил декабрь ҳолатига кўра, Маскнинг бойлиги 137 миллиард долларни ташкил этган. Ўшанда Блоомберг уни 200 миллиард доллар йўқотган тарихдаги биринчи одам деб атади. 2022 йилда Тесла акциялари 65 фоизга арзонлашди, чунки тадбиркор уларни Twitterʼни сотиб олгандан кейин сотган. Капитализация пасайгандан сўнг, Маск Bloomberg Арно маълумотларига кўра дунёнинг энг бой одамлари рўйхатида биринчи ўринни эгаллади.

Американский бизнесмен Илон Маск может стать первым в мире человеком, чьё состояние достигнет триллиона долларов. Это может произойти уже в 2027 году, сообщает The Guardian со ссылкой на группу Informa Connect Academy.
Специалисты считают, что состояние Маска растёт в среднем на 110% в год. По данным Bloomberg Billionaires Index, на данный момент его состояние оценивается в 251 миллиард долларов, что делает его самым состоятельным человеком в мире.
Согласно прогнозам, вторым триллионером к 2028 году станет Гаутам Адани — основатель индийской компании Adani. Его состояние увеличивается в среднем на 123% в год. Также этого статуса могут достичь Дженсен Хуанг — главный исполнительный директор Nvidia, и Праджого Пангесту — индонезийский магнат.
Французский бизнесмен Бернар Арно, основатель и президент компании Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH), может достичь статуса триллионера к 2030 году. Тогда же состояния в триллион долларов достигнет и глава Meta (запрещена в России) Марк Цукерберг.
14 августа Маск занял первое место в рейтинге Bloomberg Billionaires Index с состоянием в 235 миллиардов долларов.
Илон Маск стал самым богатым человеком в мире в январе 2021 года, когда его состояние превысило 200 миллиардов долларов. В начале ноября 2021 года его состояние достигло максимума в 340 миллиардов долларов, и он стал богатейшим человеком в мире, обойдя основателя Amazon Джеффа Безоса.
По данным на декабрь 2022 года, состояние Маска составляло 137 миллиардов долларов. Тогда Bloomberg назвал его первым человеком в истории, потерявшим 200 миллиардов долларов. В 2022 году акции Tesla подешевели на 65%, поскольку бизнесмен продавал их после покупки Twitter. После снижения капитализации Маск уступил первое место в списке богатейших людей мира по версии Bloomberg Арно.