Рақобат қўмитаси «Агробанк»нинг Навоий филиалига нисбатан иш қўзғатди
Рақобат қўмитаси «Агробанк»нинг Навоий вилоят бошқармасига қарийб 2,1 миллиард сўмлик тендер савдоларида қонунбузарлик ҳолатларига йўл қўйгани учун тегишли чоралар кўрилганини маълум қилди.
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси томонидан «Агробанк»нинг Навоий филиалига тендер савдоларида қонунбузарлик содир этгани учун иш қўзғатилди, деб хабар бермоқда қўмита матбуот хизмати.
Қўмитанинг аниқлик киритишича, давлат харидлари портали орқали умумий қиймати 2,6 миллиард сўмлик 10 та тендер савдолари ўтказилганда корхона томонидан «Давлат харидлари тўғрисида»ги ва «Рақобат тўғрисида»ги қонунлар талаблари бажарилмаган.
Хусусан, рақобат муҳитига салбий таъсир кўрсатиши мумкин бўлган нотўғри баҳо, номувофиқлик белгилари аниқланди.

Комитет по конкуренции возбудил дело в отношении Навоийского филиала «Агробанка»
Комитет по конкуренции сообщил о принятии мер в отношении Навоийского областного управления «Агробанка» за нарушение законодательства при проведении тендерных торгов почти на 2,1 млрд сумов.
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей возбудил дело против Навоийского филиала «Агробанка» за нарушение законодательства при проведении тендерных торгов, сообщает пресс-служба ведомства.
В комитета уточнили, что при проведении 10 тендерных торгов на сумму 2,6 млрд сумов через портал государственных закупок компания не соблюдала требований законов «О государственных закупках» и «О конкуренции».
В частности, были выявлены признаки неоценки, несогласованности и требований, которые могли оказать негативное влияние на конкурентную среду.