Россия Ўзбекистонга газ етказиб беришни йилига 11 млрд куб метргача оширади
2026 йилга келиб Қозоғистон ҳудуди орқали Ўзбекистонга Россия газининг транзити ҳажми қарийб тўрт баробарга ошиб, йилига 11 миллиард куб метрни ташкил этади. Транзит ҳажмининг кўпайиши саноат ва энергетика тармоқларининг ўсиб бораётган эҳтиёжлари билан изоҳланади.
2026 йилга келиб Қозоғистон ҳудуди орқали Ўзбекистонга Россия газининг транзити ҳажми қарийб тўрт баробарга ошиб, йилига 11 миллиард куб метрни ташкил этади.
Маълум қилинишича, Ўзбекистоннинг қўшни давлатда мовий ёқилғига бўлган талаби йилдан йилга ортиб бормоқда. Шу билан бирга, мамлакат ичида қазиб олинаётган газ асосан аҳоли эҳтиёжи учун ишлатилади, импорт қилинаётган газ эса йирик корхоналар фаолиятини таъминлайди.
Ҳозирги кунда Қозоғистон орқали Ўзбекистонга йилига қарийб 3 миллиард куб метр газ етказиб берилмоқда. Янги битимни имзолаш билан мамлакатлар ушбу ҳажмларни сезиларли даражада кенгайтиришга келишиб олдилар. Транзитнинг кўпайиши Ўзбекистоннинг саноат ва энергетика учун табиий газга бўлган эҳтиёжи ортиб бораётгани билан боғлиқ. Қозоғистон ва Ўзбекистон газ-транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш ушбу ўсишни таъминлашнинг асосий элементи бўлади.
Лойиҳа доирасида Ўзбекистонга газ етказиб бериш учун асосий магистраль бўладиган «Марказий Осиё - Марказ» йўналишидаги қувурларнинг ўтказиш қобилиятини кенгайтириш режалаштирилган. Транзитдан катта даромад олаётган Қозоғистон ҳам экспорт имкониятларини мустаҳкамлаш учун ўз газ тармоғини ривожлантиришдан манфаатдор.
Ўзбекистонда газга бўлган талаб, айниқса, саноат корхоналари томонидан кўк ёқилғи истеъмолининг кўпайиши фонида ўсишда давом этмоқда. Мамлакатда ички газ манбаларидан асосан аҳоли эҳтиёжлари учун фойдаланилади, бу эса йирик завод ва корхоналар фаолиятини таъминлаш учун импортни кўпайтиришни тақозо этади.
Қашқадарё вилоятидаги табиий газни синтетик суюқ ёқилғига қайта ишлашга ихтисослашган завод вилоятдаги энг йирик заводлардан бири ҳисобланади.
Энергетика соҳаси эксперти Бахтиёр Эргашевнинг таъкидлашича, Марказий Осиё мамлакатлари, жумладан, Ўзбекистонда газга бўлган талаб муттасил ўсиб бормоқда. Унинг прогнозига кўра, 2030 йилга бориб Ўзбекистон йилига 10 миллиард куб метргача газ импорт қилиши мумкин.
Қозоғистон учун ушбу лойиҳа нафақат газ транзитидан иқтисодий фойда, балки ўз газ узатиш тизимини модернизация қилиш имкониятини ҳам тақдим этади. Икки мамлакатнинг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари таъминот барқарорлигини таъминлаш ва минтақанинг энергия ресурсларига бўлган эҳтиёжини қондиришга қаратилган.

Россия увеличит поставки газа в Узбекистан до 11 млрд кубометров в год
К 2026 году объём транзита российского газа через территорию Казахстана в Узбекистан увеличится почти в четыре раза, достигнув 11 млрд кубометров в год. Увеличение транзита объясняется растущими потребностями промышленности и энергетики.
К 2026 году объём транзита российского газа через территорию Казахстана в Узбекистан увеличится почти в четыре раза, достигнув 11 млрд кубометров в год.
Сообщается, что потребность Узбекистана в голубом топливе в соседней стране увеличивается из года в год. При этом газ, добываемый внутри страны, используется в основном для нужд населения, тогда как импортируемый газ обеспечивает работу крупных предприятий.
В настоящее время через Казахстан в Узбекистан поступает около 3 млрд кубометров газа ежегодно. C подписанием нового соглашения страны договорились о значительном расширении этих объёмов. Увеличение транзита обусловлено растущими потребностями Узбекистана в природном газе для промышленности и энергетики. Модернизация газотранспортной инфраструктуры Казахстана и Узбекистана станет ключевым элементом для обеспечения данного роста.
В рамках проекта планируется расширение пропускной способности трубопроводов на маршруте «Средняя Азия — Центр», который станет основной магистралью для поставок газа в Узбекистан. Казахстан, получающий значительные доходы от транзита, также заинтересован в развитии своей газовой отрасли для укрепления экспортных возможностей.
Спрос на газ в Узбекистане продолжает расти, особенно на фоне увеличения потребления голубого топлива промышленными предприятиями. Внутренние источники газа в стране в основном используются для нужд населения, что требует увеличения импортных поставок для обеспечения работы крупных заводов и предприятий.
Завод в Кашкадарьинской области, специализирующийся на переработке природного газа в синтетическое жидкое топливо, является одним из крупнейших в регионе.
Эксперт в сфере энергетики Бахтиёр Эргашев подчеркнул, что спрос на газ в странах Центральной Азии, включая Узбекистан, неуклонно растёт. По его прогнозам, к 2030 году Узбекистан может ежегодно импортировать до 10 млрд кубометров газа.
Для Казахстана этот проект предоставляет не только экономические выгоды от транзита газа, но и возможность модернизировать собственную газотранспортную систему. Совместные усилия обеих стран направлены на обеспечение стабильности поставок и удовлетворение потребностей региона в энергетических ресурсах.