Hamster Kombat ўйинида тўпланган токенларни сотиб олиш ёки сотиш қонуний бўладими?
Ўзбекистонликлар Hamster Kombat Telegram ўйинидаги HMSTR токенларини сотиши мумкинми? Агентлик, шунингдек, ўзбекистонликларни бундай токенлар кўпинча реал фойда йўқлиги сабабли тезда нархини йўқотиши ҳақида огоҳлантирган.
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (ИЛМА) Hamster Kombat Telegram ўйини билан боғлиқ саволларга жавобларни эълон қилди.
Хусусан, ўзбекистонликлар ушбу турдаги ўйинларда листинг жараёнидан ўтган крипто-активларни қонуний равишда сотиб олиши ёки сотиши мумкинми, фуқаролар ушбу крипто-активлар билан қандай ва қаерда операцияларни амалга ошириши мумкин ва бошқалар.
Маълум қилинишича, HMSTR токенларини фақат крипто-активлар айланмаси соҳасидаги миллий хизмат провайдерлари орқали сотиб олиш ёки сотиш мумкин бўлади. Бунинг учун токен криптовалюта биржасининг котировка варағига ёки криптовалюта дўконининг саватчасига қўшилиши керак.
«Токен билан ноқонуний операциялар учун маъмурий ва жиноий жавобгарлик назарда тутилган», — дейилади хабарда.
Шунингдек, ИЛМА ўзбекистонликларни бундай токенлар бозорга чиққандан сўнг реал фойда йўқлиги сабабли тезда нархини йўқотиши ҳақида огоҳлантирди.
HMSTR токенининг листинги қачон режалаштирилади?
26 центябр куни соат 17:00 да Hamster Kombat Telegram-ўйинидан HMSTR токенларини листинг қилиш режалаштирилган, яъни уларни крипто-биржаларда сотиш мумкин бўлади. Бунгача эйрдроп деб аталадиган HMSTR тарқатилиши бўлиб ўтган. Оғмахонни босиш учун ойлаб вақт сарфлаган ўйинчилар умидсизликка тушишди: уларнинг фикрича, лойиҳа «сиқилиш увоқлари»ни берди. HMSTRнинг дастлабки ҳисоб-китобларига кўра, ҳатто ярим йил давомида ўйинга муккасидан кетганлар ҳам 100 доллар олмасликлари мумкин.
Нега бунча кам?
Hamster Kombat — бу Telegram-бот форматидаги «тепки» ўйини бўлиб, унда фойдаланувчилар омбирни босиш, шифрларни топиш ва комбо-карталарни йиғиш орқали балл олишган. Лойиҳа 2024 йил 26 мартда ишга туширилган. Ярим йил ичида унга 300 миллиондан ортиқ ўйинчи қўшилди.
Ўтган дам олиш кунлари Hamster Kombatда снаппшот ва эйрдроп содир бўлди. Снапшот — бу ўйинчиларнинг ривожланишини қайд этиш ва улар тўплаган балларни HMSTR токенларига айлантиришдир. Эйдроп ёки оддийгина дроп — худди шу HMSTRнинг тарқатилиши.
300 миллион ўйинчидан 131 миллиони дропда қатнашиш ҳуқуқини қўлга киритди. Улардан фақат 100 миллиони иштирок этди, чунки 30,6 миллион снапшот пайтида HMSTR олиш усулини танламади. Бироқ уларда токенларни Ebi криптовалюта биржасига чиқариш имконияти мавжуд.
Бундан ташқари, Hamster Kombat ишлаб чиқарувчилари 2,3 миллион ўйинчини фирибгарлик учун дропда иштирок этиш ҳуқуқидан маҳрум қилишди. Шахснинг бевосита иштирокисиз ўйиндаги тангаларни олиш имконини берувчи автоматик чақирув иловаларидан фойдаланган ўйинчилар жаримага тортилди.
Умуман олганда, ўйин яратувчилари 100 миллиард HMSTR токенларини яратдилар. Шундан улар ўйинчиларга 75 млрд. Тарқатиш бир неча босқичда амалга оширилади. Масалан, 20 cентябрда якунлангани эълон қилинган биринчи мавсум якунларига кўра, ушбу сумманинг атиги 60 фоизи тарқатишга ажратилган. Аммо ҳатто унинг геймерлари ҳам дарҳол олмайдилар: 88,75% 26 сентябргача, қолган 11,25% эса листингдан кейин 10 ой ичида топширилади.
Йилнинг энг катта пир бўлган ҳафсаласи
20 cентябрдаги дропдан сўнг, кўплаб ўйинчилар Hamster Kombat яратувчилари томонидан берилган кам сонли токенлардан хафа бўлишди. Ўйиндаги ривожланишни қайд этишдан олдин ишлаб чиқувчилар ўйиндаги пассив даромад кўрсаткичи токенларнинг асосий манбаи бўлишини маълум қилишди. Эйрдропдан сўнг маълум бўлишича, ўйинчилар соатига 1 миллион фойда учун тахминан 220 HMSTR олишган.
Ҳатто ўйинда барча топшириқларни бажарган ва снаппшот пайтида соатига 10 миллионга яқин даромадга эга бўлган содиқ мухлислар ҳам 6000 HMSTRдан ошмаган. Яъни криптовалюта биржаларида токеннинг жорий курси $0,01 бўлганда улар 60 доллардан ошмайди (26 сентябрдаги курс бўйича тахминан 770 минг сўм). Айниқса, бу даромад худди шундай механикага эга олдинги ўйинлардаги мукофотлар фонида камтарона кўринади - Нотcоин, Догс ва Cатизенъда баъзилар минглаб ва ҳатто ўн минглаб доллар ишлаб топишга муваффақ бўлишди

Законно ли будет приобретать или продавать накопленные в игре Hamster Kombat токены?
В НАПП прояснили, могут ли узбекистанцы продавать токены HMSTR из Telegram-игры Hamster Kombat. В агентстве также предупредили узбекистанцев, что такие токены часто быстро теряют в цене из-за отсутствия реальной пользы.
Национальное агентство перспективных проектов (НАПП) опубликовало ответы на частые вопросы, связанные с Telegram-игрой Hamster Kombat.
В частности, могут ли узбекистанцы законно приобретать или продавать крипто-активы, прошедшие процесс листинга у подобного рода игр, как и где граждане могут осуществить операции с данными крипто-активами и др.
Сообщается, что покупать или продавать токены HMSTR можно будет только через национальных провайдеров услуг в сфере оборота криптоактивов. Для этого токен должен быть добавлен в котировальный лист криптобиржи или корзину криптомагазина.
«За нелегальные операции с токеном предусмотрены административная и уголовная ответственность», — говорится в сообщении.
В НАПП также предупредили узбекистанцев, что такие токены часто быстро теряют в цене после выхода на рынок из-за отсутствия реальной пользы.
Когда планируется листинг токена «HMSTR»?
26 сентября в 17:00 планируется проведение листинга токенов HMSTR из Telegram-игры Hamster Kombat, то есть их можно будет продать на криптобиржах. До этого состоялся так называемый эйрдроп — раздача HMSTR. Игроки, потратившие месяцы на тапание «хомяка», оказались в отчаянии: проект, как они считают, выдал «жалкие крохи». Даже те, кто безвылазно сидел в игре полгода, судя по предварительной оценке HMSTR, рискуют не получить и $100.
«Почему тут так мало?»
Hamster Kombat — это игра-«тапалка» в формате Telegram-бота, в которой пользователи зарабатывали очки, нажимая (тапая) на хомяка, разгадывая шифры и собирая комбо-карты. Проект запустился 26 марта 2024 года. За полгода к нему присоединились более 300 млн игроков.
В минувшие выходные в Hamster Kombat случились снапшот и эйрдроп. Снапшот — это фиксация прогресса игроков и конвертация заработанных ими баллов в токены HMSTR. Эйрдроп или просто дроп — раздача этих самых HMSTR.
Из 300 млн игроков право принять участие в дропе получил 131 млн человек. Из них участие приняли только 100 млн, так как 30,6 млн не выбрали способ получения HMSTR на момент снапшота. Однако у них еще есть возможность вывести токены на криптовалютную биржу Ebi.
Кроме того, разработчики Hamster Kombat исключили из права на участие в дропе 2,3 млн игроков за мошенничество. Санкции подверглись как минимум те игроки, которые использовали приложения для автоклика, позволяющие добывать монеты в игре без непосредственного участия человека.
В сумме создатели игры сгенерировали 100 млрд токенов HMSTR. Из них игрокам они намерены раздать 75 млрд. Раздача будет проходить в несколько этапов. Например, по итогу первого сезона, о завершении которого было объявлено 20 сентября, для раздачи выделили только 60% от этой суммы. Но даже ее геймеры получат не сразу: 88,75% будут вручены до 26 сентября, а остальные 11,25% — в течение 10 месяцев после листинга.
Разочарование года
После дропа от 20 сентября многие игроки остались раздосадованы из-за скромного количества токенов, которые им выделили создатели Hamster Kombat. До фиксации прогресса в игре разработчики сообщали, что основным источником токенов станет показатель пассивного дохода в игре. После эйрдропа выяснилось, что за 1 млн прибыли в час игроки получили примерно по 220 HMSTR.
Даже преданные фанаты, которые выполняли все задания в игре и к моменту снапшота имели около 10 млн прибыли в час, получили не более 6 000 HMSTR. То есть при текущем курсе токена на криптобиржах в $0,01 им светит не более $60 (примерно 770 тыс. сумов по курсу на 26 сентября). Особенно скромным данный заработок кажется на фоне наград в предыдущих играх с похожей механикой — в Notcoin, Dogs и Catizen некоторые смогли заработать тысячи и даже десятки тысяч долларов