АҚШдаги TechWomen дастурида ўзбекистонлик аёллар ғолиб бўлди
Ўзбекистонда яратилган ва болаларда аутизмни эрта ташхислаш ва даволашга қаратилган «Болажоним» лойиҳаси молиялаштирилди ва ушбу мамлакатдан TechWomen танловида ғолиб чиққан биринчи лойиҳа бўлди.
Фото: Nemolchi.uz
Болаларда аутизмни эрта ташхислаш ва даволашга қаратилган «Болажоним» лойиҳаси молиялаштирилди ва TechWomen танловида ғолиб чиққан биринчи ўзбекистонлик жамоа сифатида тарихга кирди, деб хабар бермоқда Nemolchi.uz.
Жамоа таркибига қуйидагилар кирди:
Навоийлик Умарова Дилбар;
Тошкентлик Эргашев Шохиста;
Учқудуқлик Наталя;
Тошкентлик Рустами Динор;
Тошкентлик Сидиқова Раъно.
Жамоа аъзоси Дилбар Умарова Фаcебоокъда шундай деди: «Янгиликларни кузатиб боринг, биз бу ташаббусни янги босқичга олиб чиқмоқдамиз».
TechWomen — бу бутун дунё бўйлаб аёллар ва қизларга илм-фан, технология, муҳандислик ва математика (STEM) бўйича ўз салоҳиятини ривожлантиришга ёрдам берадиган профессионал алмашинув дастуридир. Жорий йилда рекорд даражадаги аризалар топширилди — 6000 та, улардан 100 нафари АҚШга саёҳат қилиш ва ўқиш учун танланган.

Проект «Болажоним» из Узбекистана, направленный на раннюю диагностику и лечение аутизма у детей, получил финансирование и вошёл в историю как первая команда из Узбекистана, победившая в конкурсе TechWomen, передает Nemolchi.uz.
В состав команды вошли:
• Умарова Дилбар из Навои;
• Эргашева Шохиста из Ташкента;
• Наталья из Учкудука;
• Рустами Динара из Ташкента;
• Сидикова Рано из Ташкента.
Дилбар Умарова, участница команды, поделилась в Facebook: «Следите за новостями, мы выводим эту инициативу на новый уровень».
TechWomen — это программа профессионального обмена, которая помогает женщинам и девочкам по всему миру развивать свой потенциал в области науки, технологий, инженерии и математики (STEM). В этом году было подано рекордное количество заявок — 6000, из которых были выбраны 100 участниц для поездки и обучения в США.