Ўзбекистонда Умра зиёратини ташкил этиш бўйича янги қоидалар жорий этилди
Ўзбекистонда Умра зиёратини ташкил этиш бўйича янги қоидалар жорий этилди. Энди бунинг учун махсус лицензия ҳамда бир қатор қатъий талабларни бажариш талаб этилади.
Ўзбекистонда Умра зиёратини ташкил этиш бўйича янги қоидалар жорий этилди. Энди бунинг учун махсус лицензия ҳамда бир қатор қатъий талабларни бажариш талаб этилади. Лицензия олмайдиган компаниялар бундай хизматларни тақдим эта олмайди, қоидабузарликлар учун эса жарималар назарда тутилган.
Асосий ўзгаришлар:
Лицензия: Умра ташкилоти энди алоҳида фаолият бўлиб, унга Дин ишлари бўйича қўмитадан лицензия олиш керак. Лицензиялар 2024 йил октябрь ойидан бошлаб танлов асосида берилади.
Ходимларга қўйиладиган талаблар: Талабнома берилган гуруҳлар раҳбарлари диний билимларга эга бўлиши, ташкилотнинг камида битта ходими диний таълим муассасаси битирувчиси бўлиши керак.
Ёш:Вояга етмаган фуқароларга хизматлар кўрсатилмайди.
Молиявий кафолат: Ҳар бир компания 1 млн АҚШ доллари миқдорида захира фондига эга бўлиши шарт.
Воситачиларни тақиқлаш: Ташкилотлар туристик агентликлар билан ҳамкорлик қилиши ёки воситачилардан фойдаланиши мумкин эмас. Барча хизматлар тўғридан-тўғри кўрсатилиши керак.
Визалар: Фақат Умра учун визаларни расмийлаштириш мумкин, бошқа визалардан фойдаланиш тақиқланади.
Саудия Арабистони билан ҳамкорлик: Барча хизматлар Саудия Арабистонидаги ҳамкор компаниялар орқали тақдим этилиши ва ҳисоб-китоблар банклар орқали амалга оширилиши керак.
Қулайлик ва хавфсизлик: Визалар: Фақат Умра учун визаларни расмийлаштириш мумкин, бошқа визалардан фойдаланиш тақиқланади.
Транспорт: Ташишлар фақат камида икки йиллик халқаро парвоз тажрибасига эга авиакомпаниялар томонидан амалга оширилиши керак.
Жарималар: Умрага саёҳатларни ташкил этиш қоидаларини бузганлик учун 75 млн сўмгача (базавий ҳисоблаш миқдорининг 200 бараваригача) жарима назарда тутилган.
Тавсиялар: Дин ишлари бўйича қўмита фуқароларга юзага келиши мумкин бўлган муаммоларнинг олдини олиш ва сифатли хизматдан фойдаланиш учун фақат лицензияланган компанияларга мурожаат қилишни тавсия қилади.
Ушбу чора-тадбирлар зиёратчилар учун шароитларни яхшилаш ва уларнинг саёҳатлари хавфсизлигини таъминлашга қаратилган.

В Узбекистане введены новые правила для организации поездок на умру
В Узбекистане введены новые правила для организации поездок на умру. Теперь для этого требуется специальная лицензия, а также выполнение ряда строгих требований.
В Узбекистане введены новые правила для организации поездок на умру. Теперь для этого требуется специальная лицензия, а также выполнение ряда строгих требований. Компании, которые не получат лицензию, не смогут предоставлять такие услуги, а за нарушения предусмотрены штрафы.
Основные изменения:
Лицензия: Организация умры теперь отдельная деятельность, для которой нужно получить лицензию от Комитета по делам религий. Лицензии начнут выдавать с октября 2024 года на конкурсной основе.
Требования к сотрудникам: Руководитель групп паломников должен обладать религиозными знаниями, а хотя бы один сотрудник организации должен быть выпускником религиозного учебного заведения.
Возраст: Услуги не будут предоставляться несовершеннолетним гражданам.
Финансовая гарантия: Каждая компания обязана иметь резервный фонд в размере 1 млн долларов США.
Запрет на посредников: Организациям нельзя сотрудничать с турагентствами или использовать посредников. Все услуги должны предоставляться напрямую.
Визы: Можно оформлять только визы для умры, другие визы использовать запрещено.
Сотрудничество с Саудовской Аравией: Все услуги должны предоставляться через партнёрские компании в Саудовской Аравии, а расчеты — проводиться через банки.
Комфорт и безопасность: Паломников обязаны размещать в гостиницах не ниже уровня 3 звезды и обеспечивать медицинскую помощь в Мекке и Медине.
Транспорт: Перевозки должны осуществляться только авиакомпаниями с опытом международных полетов не менее двух лет.
Штрафы: За нарушение правил организации поездок на умру предусмотрен штраф до 75 млн сумов (200 базовых расчетных величин).
Рекомендации: Комитет по делам религий рекомендует гражданам обращаться только к лицензированным компаниям, чтобы избежать возможных проблем и получить качественное обслуживание.