АҚШ Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлишини қўллаб-қувватлади: музокаралар 14 ой давом этди
Ўзбекистон ЖСТга аъзо бўлиш бўйича АҚШ билан музокараларни якунлади. Республика президентининг махсус вакили Азизбек Урунов 14 ой давом этган музокараларни «саргузаштларга бой» деб таърифлади.
Фото: Linkedin.com / Azizbek Urunov
Ўзбекистон АҚШ билан Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш бўйича музокараларни муваффақиятли якунлади. Бу ҳақда президентнинг ЖСТ масалалари бўйича махсус вакили Азизбек Уруновнинг баёнотидан маълум бўлди.
Музокаралар 14 ой давом этиб, АҚШ Ўзбекистонга ташкилотга киришда кўрсатиши мумкин бўлган қўллаб-қувватлашни муҳокама қилишга қаратилди. Натижада АҚШ бу масалада Ўзбекистонни қўллаб-қувватлаган 21-давлатга айланди.
Урунов музокаралар жараёнини «саргузаштларга бой» деб баҳолади. У музокаралар мураккаб, аммо самарали бўлганини таъкидлаб, буни «бутун ҳаёт тажрибаси» деб атади.
Урунов «конструктив иштироки» учун АҚШ савдо вакили офисига миннатдорчилик билдирди. Шунингдек, у Ўзбекистоннинг Вашингтондаги элчиси Фурқат Сидиқов ва дипломатик ваколатхона ҳузуридаги савдо маслаҳатчиси Оқил Убайдуллаевга ташаккур айтди.
Сентябрь ойида Ўзбекистон 18 та давлат билан ЖСТга аъзо бўлиш бўйича музокараларни якунлагани маълум қилинганди. Бразилия ва Шри-Ланка билан бозорга кириш бўйича музокараларни якунлаш тўғрисидаги протоколлар имзоланди.

Узбекистан успешно завершил переговоры с США о вступлении во Всемирную торговую организацию. Об этом стало известно из заявления специального представителя президента по вопросам ВТО Азизбека Урунова.
Переговоры длились 14 месяцев и были посвящены обсуждению поддержки, которую США могут предоставить Узбекистану при вступлении в организацию. В результате США стали 21-й страной, которая поддержала Узбекистан в этом вопросе.
Урунов охарактеризовал процесс переговоров как «полный приключений». Он отметил, что переговоры были сложными, но результативными, и назвал это «опытом всей жизни».
Фото: Linkedin.com / Azizbek Urunov
Урунов выразил благодарность офису торгового представителя США за «конструктивное участие». Также он поблагодарил посла Узбекистана в Вашингтоне Фурката Сидикова и торгового советника при диппредставительстве Окила Убайдуллаева.
В сентябре сообщалось, что Узбекистан завершил переговоры по вступлению в ВТО с 18 странами. С Бразилией и Шри-Ланкой были подписаны протоколы об окончании переговоров по доступу на рынок.