Тошкентда талабалар ўртасида 22,5 млн сўмлик совринли кибертурнир бўлиб ўтди
Тошкентда Дота 2 йўналиши бўйича «ZIYO CUP» киберспорт турнири ташкил этилди, унда 400 га яқин талаба иштирок этди. Пойтахт ва Тошкент вилоятидан келган ўқувчилар 22,5 млн сўмлик пул мукофотлари учун курашдилар. Тадбир Халқаро фан ва таълимни ривожлантириш жамғармаси томонидан ўтказилди.
Расм: «ZIYO FORUM» илм-фан ва таълимни ривожлантириш халқаро жамғармаси
Тошкентда олий таълим муассасалари талабалари ўртасида «ZIYO CUP» киберспорт турнири ташкил этилди. Тадбир «ZIYO FORUM» фан ва таълимни ривожлантириш халқаро жамғармаси томонидан уюштирилди.
Турнир 5-7 ноябрь кунлари «Cyber Arena» клубида бўлиб ўтди. Дота 2 ўйини бўйича ўтказилган мусобақада Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти талабалари қатнашди. Турнирнинг соврин жамғармаси 22,5 миллион сўмни ташкил этди.
Саралаш босқичида 50 та давлат ва нодавлат олий таълим муассасалари талабалари иштирок этди. Ўйинларда жами 400 га яқин талаба қатнашди.
Тадбир ёшларни оммавий спорт ўйинларига жалб қилиш ва Ўзбекистонда киберспортни ривожлантириш мақсадида ўтказилди. Бу, шунингдек, ахборот технологиялари ва IT-саноати учун кадрлар тайёрлаш борасидаги саъй-ҳаракатларнинг бир қисмидир.
Таъкидлаш жоизки, 2022 йил ноябрь ойида Ўзбекистон Президенти «Киберспорт турларини янада ривожлантириш ва кенг оммалаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорни имзолаган эди. Ҳужжат мамлакатда киберспортни хавфсиз ривожлантириш ва оммалаштириш учун экотизим яратиш, мусобақа ва турнирлар ўтказиш орқали иқтидорли ёшларни аниқлаш ва саралашга қаратилган.
Бундан олдин Шавкат Мирзиёев Жиззах вилоятида ҳам ёшлар билан учрашиб, Киберспорт майдонидаги мусобақани кузатган эди.

В Ташкенте прошёл турнир по киберспорту «ZIYO CUP» среди студентов высших учебных заведений. Мероприятие организовал Международный фонд развития науки и образования «ZIYO FORUM».
Турнир проходил с 5 по 7 ноября в клубе «Cyber Arena». Студенты из Ташкента и Ташкентской области приняли участие в соревнованиях по игре Dota 2. Призовой фонд турнира составил 22,5 миллиона сумов.
В отборочных состязаниях приняли участие студенты из 50 государственных и негосударственных вузов. Всего в играх участвовали около 400 студентов.
Фото: Международный фонд развития науки и образования «ZIYO FORUM»
Мероприятие было организовано с целью привлечения молодёжи к массовым спортивным играм и развития киберспорта в Узбекистане. Это также часть усилий по подготовке кадров для информационных технологий и IT-индустрии.
Отметим, что в ноябре 2022 года Президент Узбекистана подписал постановление «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию и широкой популяризации видов киберспорта». Документ направлен на создание экосистемы для безопасного развития и популяризации киберспорта в стране, выявление и отбор талантливой молодёжи через проведение соревнований и турниров.
Ранее также в Джизакской области Шавкат Мирзиеев провел встречу с молодежью и понаблюдал за соревнованием в Киберспортивной арене.